Voditelji članic EU, med njimi slovenski premier Borut Pahor, se v Bruslju sestajajo v senci politične krize na Portugalskem, kjer je v sredo zaradi opozicijskega nasprotovanja varčevalnim ukrepom padla vlada. Razmere na Portugalskem in morda celo vprašanje finančne pomoči naj bi bile v ospredju dosedanje razprave.
Portugalski premier v odstopu Jose Socrates je ob prihodu na zasedanje evropskih voditeljev poudaril, da je na tem vrhu njegova "edina skrb", da "ubrani Portugalsko, skupno valuto in evropski projekt", notranjepolitičnih razmer pa ni želel komentirati.
Več voditeljev EU, med njimi šef evroskupine in luksemburški premier Jean-Claude Juncker, nemška kanclerka Angela Merkel in predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, je sicer pred začetkom vrha poudarilo, da Portugalska preprosto mora sprejeti varčevalne ukrepe, ki jih je v sredo zavrnila portugalska opozicija in s tem sprožila padec vlade.
Sicer pa so voditelji ob prihodu na vrh posredovali različna sporočila svojim javnostim. Belgijski premier Yves Leterme je zatrdil, da Belgija, ki je sicer poleg Grčije, Irske, Portugalske, Španije in Italije med najbolj ranljivimi državami v območju evra, na vrh prihaja s solidnimi javnimi financami, zato ni razloga za skrb.
Merklova, ki se sooča s porazi na pomembnih deželnih volitvah, je med drugim ponovno izpostavila pomen jedrske varnosti po potresu in cunamiju na Japonskem, ki sta sprožila jedrsko krizo. Dogodki na Japonskem po njenih besedah jasno kažejo, da so potrebni enotni varnostni standardi v Evropi in stresni testi za vse evropske jedrske elektrarne.
V povezavi z Libijo, ki je poleg odzivanja na krizo v območju evra osrednja tema tokratnega vrha, pa je Merklova poudarila, da je nujno zagotoviti prepoved izvoza nafte iz Libije in obsežne trgovinske sankcije proti tej državi. Libijo je komentiral tudi Papandreu, ki je poudaril, da se mora EU začeti pripravljati na politične pobude in rešitve za zagotovitev mirnega življenja Libijcev.
Protestniki preplavili Bruselj
Proti varčevalnim ukrepom je sicer pred začetkom vrha na bruseljskih ulicah protestiralo na tisoče ljudi, ki so zahtevali bolj "socialen" pakt za soočanje s krizo.
Na vrhuncu protestov so belgijski mediji poročali, da je skupina protestnikov na eni glavnih bruseljskih ulic, Rue de la Loi, proti policistom metala steklenice, zato so ti uporabili vodne topove. O drugih večjih incidentih za zdaj niso poročali.
Protesti so sicer omrtvili promet v mestu; zaprtih je bilo več postaj metroja, tramvaja, avtobusov in železniških postaj.
Predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy je dejal, da razume njihove skrbi, a poudaril, da je to, kar počne EU, odgovorno, pa čeprav nepriljubljeno ravnanje.
'Pakt za več poštenosti in enakosti ter proti varčevalnim ukrepom'
Generalni sekretar enega od valonskih sindikatov FGTB Thierry Bodson je po navedbah belgijskih medijev v nagovoru protestnikom poudaril, da je "pakt za Evropo", ki ga predlagajo voditelji, "nepiten" in "frontalni napad proti vsemu, kar smo doslej dosegli".
Evropska konfederacija sindikatov (Etuc), ki je pozvala k protestom, je v sporočilu za javnost pred protesti napovedala, da bodo protestniki zahtevali "pakt za več poštenosti in enakosti ter proti varčevalnim ukrepom".
Kaj vključujejo ukrepi?
Sveženj ukrepov za soočanje s krizo v območju evra vključuje šest zakonodajnih predlogov za izboljšanje gospodarskega upravljanja, ki med drugim predvidevajo stroge finančne kazni za hude kršitelje javnofinančne discipline pa tudi finančne kazni za izgubljanje konkurenčnosti in druga makroekonomska neravnovesja.
Poleg tega sveženj vključuje "pakt za evro", ki naj bi bil po novem imenovan "pakt za evro plus", saj naj bi se mu pridružilo še nekaj nečlanic območja evra. Ta pakt opredeljuje poti do izboljšanja konkurenčnosti, zaposlovanja, fiskalne vzdržnosti in krepitev finančne stabilnosti.
Del svežnja sta tudi začasni in stalni mehanizem za zagotavljanje stabilnosti evra, ki veljata za najbolj problematični del ukrepov in še nista dokončno dogovorjena, sta pa nujna za zaupanje finančnih trgov v območje evra in evropsko gospodarstvo na sploh.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.