V noči s petka na soboto je ob toskanski obali nasedla 290-metrska italijanska potniška ladja Costa Concordia, na kateri je bilo 3126 potnikov in 1023 članov posadke. Ladja je v plitvini ob otoku Giglio nasedla okoli 22. ure. V nesreči so po dosedanjih podatkih umrli trije moški, dva Francoza in en Perujec, ki je bil član posadke. Okoli 40 jih je bilo poškodovanih in so jih že prepeljali v krajevno bolnišnico. Dva ponesrečenca sta utrpela hujši pretres možganov in poškodbe hrbtenice. Preživele so reševalci prepeljali v bližnje pristaniško mestece Santo Stefano, kjer so preverili njihovo identiteto ter sestavili seznam preživelih in pogrešanih. Trenutno poteka iskanje okoli 70 pogrešanih ljudi, ki bi se lahko zatekli tudi na bližnji otok Giglio.
Aretirali kapitana ladje
Italijanske oblasti so že začele preiskavo dogodka in priprle kapitana ladje Francesca Schettino. Osumili so ga večkratnega uboja, brodoloma in zapustitve ladje. Kapitan se brani z argumentom, da podvodna skala, na katero je nasedla ladja, ni bila označena na zemljevidu. Ni pa še jasno, kako je lahko tako velika ladja v povsem mirnih vodah zaplula tako blizu obale.Tiskovni predstavnik italijanske obalne straže Luciano Nicastro meni, da je kapitan ladjo pripeljal še bližje obali potem, ko je že trčila ob skalo, in sicer zato da bi olajšal reševanje.
Ko je ladja nasedla in se začela nagibati, je več ljudi skočilo v morje, saj so hoteli priplavati do okoli 500 metrov oddaljenega kopnega. V trupu je medtem zazevala okoli 50-metrska luknja. V ladjo je začela vdirati voda in proti jutru se je prevrnila na bok. Del plovila je ostal pod vodo, zato potapljači preverjajo, če je v potopljenem trupu ladje morda ujet še kak potnik.
Po nesreči je italijanska obalna straža začela ponesrečence nemudoma reševati z reševalnimi čolni, helikopterji, na pomoč pa so priskočile tudi ladje v okolici.
Je bil odziv posadke neustrezen?
V zvezi z evakuacijo so se pojavile številne kritike, češ da osebje ladje ni bilo ustrezno pripravljeno nanjo. Nekateri potniki pripovedujejo, da je člane posadke zajela panika in niso bili sposobni pomagati potnikom. Hrvatica, ki je bila med potniki, je za hrvaški spletni portal dnevnik.hr povedala, da je kapitan ladje pobegnil pred njihovimi očmi, prav tako naj bi "zmrznili" vsi vodilni člani posadke italijanske narodnosti. V reševalne čolne naj bi jim nato pomagalo pomožno osebje, predvsem Indijci, Perujci in Filipinci.
"Prepričana sem bila, da bom umrla," je povedala 65-letna Antonietta Sintolli in s solzami v očeh dodala, da so v paniki nekateri potniki poskušali ukrasti rešilne jopiče drugim potnikom. 50-letni kitarist Angel Holgado, ki je na križarjenju zabaval turiste, pravi, da se je po trku najprej vkrcal na pomožni čoln. Ko pa je bilo na njem preveč ljudi, je skočil v vodo in odplaval do obale.
Predstavnik lastnice ladje, družbe Costa Crociere, Giuseppe Linardi je priznal, da so ustaljeni postopki evakuacije odpovedali, ker se je ladja nagnila zelo hitro.
Na ladji so bili v času nesreče potniki iz 65 različnih držav. Največ, in sicer 989, je bilo Italijanov, 569 je bilo Nemcev, 462 pa Francozov. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je bilo na ladji tudi več kot 100 Špancev, Američanov in Rusov, 74 Avstrijcev, 60 Švicarjev, po 46 Brazilcev in Japoncev. Po podatkih hrvaškega zunanjega ministrstva je bilo na ladji tudi 45 hrvaških državljanov, med katerimi ni bil nihče poškodovan.
Costa Concordia je bila na križarjenju po zahodnem Sredozemlju. Izplula je iz pristanišča Savona blizu Genove, na poti pa naj bi se ustavila še v Civitavecchii, Palermu, Cagliariju, Palmi de Mallorca, Barceloni in Marseillu. V družbi Costa Crociere, v lasti katere je ladja, so dogodek označili za tragedijo in napovedali, da bodo temeljito preiskali vzrok nesreče.
KOMENTARJI (294)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.