
Vlada britanskega premierja Davida Camerona bo v četrtek objavila največji sveženj varčevalnih ukrepov v zadnjih desetletjih. A nekaj ukrepov, ki bodo prizadeli vse od sociale do mestnih svetov in policije, je danes že predstavil finančni minister George Osborne.
Podobno kot v Sloveniji se tudi v Veliki Britaniji soočajo s problemom pokojninske reforme. A kot je sedaj napovedala vlada, se bodo Britanci od leta 2020 upokojevali šele pri 66 letih, in to velja tako za moške kot za ženske. To sicer ni nič novega za Veliko Britanijo, saj je bilo to predvideno, je pa velika sprememba v tem, da bodo to reformo izvedli kar šest let prej, kot je bilo sprva predvideno.
Posegli bodo tudi na področje socialnih transferjev. Otroškega dodatka, ki so ga do zdaj dobivali vsi, za najbogatejše ne bo več. Trditve, da naj bi bili do njega upravičeni le starši otrok do 16. leta in ne do 18., kot velja sedaj, pa so vladni viri za BBC že zanikali. Nekatere socialne podpore za nezmožne dela bodo od zdaj časovno omejene. Prav tako bodo možnost dobivanja socialnih podpor nekaterim kategorijam brezposelnih skrajšali na eno leto.
Odpustili bodo pol milijona javnih uslužbencev
Zaradi napovedanih varčevalnih ukrepov so Britanci že na nogah. Najbolj se razburjajo zaposleni v javnem sektorju, ki naj bi se v naslednjih štirih do petih letih skrčil za pol milijona delovnih mest. Zamrznitve plač in bolj fleksibilen delovni čas pa naj bi poskrbeli za to, da ne bo rez še globlji.
Pasove bodo morali močno zategniti na vseh ministrstvih, v povprečju naj bi sredstva zmanjšali za okoli 19 odstotkov. Podrobnosti pa so znane le za obrambni sektor. Ta se v primerjavi z drugimi sooča s sorazmerno lahko nalogo, saj so mu proračun oklestili "le" za osem odstotkov. Še vedno pa to pomeni 42 tisoč delovnih mest manj na ministrstvu in v vojski.
Pravičnost, reforma in rast?
Osborne je ob napovedi varčevalnih ukrepov dejal, da so jih pri načrtovanju vodile pravičnost, reforme in rast. Trdi, da bo napovedan program obnovil ''zdravorazumskost v naših javnih financah in stabilnost v našem gospodarstvu". ''Pot bo težka, vendar vodi v lepšo prihodnost,'' je še dejal britanskim poslancem.
Opozicija pa besni. Vodja laburistov Ed Miliband pravi, da vlada neodgovorno kocka z britanskim gospodarstvom. Napoveduje pa tudi, da strah pred izgubo služb, ki se bo širil med ljudmi, gotovo ne bo spodbujal potrošnje in s tem okrevanja gospodarstva.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.