Zakon je decembra leta 2000 sprejel spodnji dom britanskega parlamenta, januarja lani pa še lordska zbornica. Prizivno sodišče je z današnjo odločitvijo zavrnilo odlok o razveljavitvi omenjenega zakona, ki jo je novembra lani odredilo višje sodišče.
Britanski parlament je zakon lani sprejel na podlagi odloka o človeški oploditvi in embriologiji iz leta 1990, da bi omogočili kloniranje zarodkov v znanstvene namene. Višje sodišče je zakon novembra lani razveljavilo na pritožbo članov organizacij, ki se borijo proti splavu. Ti so se sklicevali na omenjeni odlok iz leta 1990, ki zarodek definira le kot rezultat človeške oploditve, ne pa kot rezultat kloniranja. Višje sodišče je zaradi tega zakon, ki ga je sprejel parlament, razveljavilo. Prizivno sodišče pa je danes odredilo, da je zarodek zarodek, ne glede kako nastane in s tem ponovno uveljavilo zakon.
Zakon o kloniranju zarodkov v znanstvene namene znanstvenikom omogoča raziskave t.i. osnovnih, še ne diferenciranih celic, iz katerih se potem razvijejo vse celice v človeškem telesu. Raziskave naj bi služile predvsem za boj proti doslej neozdravljivim boleznim, kot so Parkinsonova in Alzheimerjeva bolezen.