Sile, zveste libijskemu voditelju Moamerju Gadafiju, so danes izvedle letalske napade na tri kraje v predmestju uporniške utrdbe Bengazi in udarile tudi na četrti lokaciji na jugu, je povedal predstavnik upornikov. ''Nimamo podatkov, da bi napadi povzročili kakšno škodo. Zdi se nam, kot da gre za opozorilo, izziv mednarodni skupnosti,'' je povedal.
Najprej so Gadafijevi možje napadli območje v bližini letališča Benina na vzhodu mesta, vendar o škodi ne poročajo. Drug napad je bil na mesto Buatani, ki je tudi na vzhodu Bengazija, tretjič pa so udarili na severozahodu mesta. Četrti napad je bil usmerjen v bližino mesta Qaminis, ki je okoli 50 kilometrov južno od Bengazija.

Državna televizija je poročila, da so Gadafijeve sile dosegle predmestje Bengazija, prav tako pa naj bi nadzorovale tudi pristanišče Zueitina, ki leži severno od mesta Adžabija.
Predstavnik upornikov pa je povedal, da so nasprotniki še vedno daleč od predmestja Bengazija, uporniki pa so obkrožili libijsko vodilno četo, ko se je približala mestu Zueitina in z njo 'obračunala'.
Boj za Misrato
Omenjena televizija je sporočila tudi, da so Gadafijeve sile prevzele nadzor nad zahodnim mestom Misrata in ga zdaj ''čistijo pred kriminalnimi oboroženimi tolpami'', vendar so prebivalci in uporniki to zanikali.
Predstavnik libijske vojske Mussa Ibrahim pravi, da se vztrajno borijo za nadzor nad mestom in bodo kmalu zaključili z operacijo in do petka zjutraj prevzeli nadzor. ''Skoraj celotno mesto je že pod nadzorom. To je še zadnji korak. Jutri zjutraj bo konec,'' je povedal.
Vendar so trije prebivalci povedali, da uporniki še vedno nadzorujejo mesto. ''Kar poroča televizija, ni res. Lažejo. V Misrati je mirno in slišati ni nobenih eksplozij,'' je povedal prebivalec Mohamed.

Bombardiranje v Adžabiji
Al Arabia pa je poročala, da je v spopadih med uporniki in Gadafijevimi silami v bližini mesta Adžabija umrlo najmanj 30 žensk, otrok in starejši moški. ''Bil sem v bolnišnici in videl 30 ženskih trupel, otroško in truplo starejšega moškega. Vsi so bili civilisti, ne uporniki,'' je povedal očividec. Tudi sicer prebivalci Adžabije poročajo o bombardiranju in težkih bojih. "V središču mesta trenutno potekajo boji, naša okoliška mesta pa obstreljujejo," je povedal vodja upornikov Hami al-Hassi.
Gadafi: Pripravite se, prihajamo!
Gadafi je v pogovoru za francoski Le Figaro izključil možnost dialoga z uporniki, ki jih je znova označil za agente mednarodne teroristične organizacije Al Kaida. Nacionalni prehodni svet upornikov pa po njegovi oceni nima nobene vrednosti.

V pogovoru za rusko televizijsko postajo Russia Today pa je izjavil, da Zahodu ne zaupa več in da se mora ta – če si želi obnovitve prijateljskih odnosov z Libijo, opravičiti in umakniti sankcije, vključno s 26. februarja sprejeto resolucijo VS ZN, ki uvaja embargo na orožje in sankcije proti njegovemu režimu. Poudaril je še, da bo Libija odslej dajala prednost sodelovanju z Rusijo, Kitajsko in Indijo, in zatrdil, da si je svet mnenje o položaju v Libiji ustvaril na podlagi poročil "lažnivih tiskovnih agencij". Po njegovem mnenju v Libiji ni protestov, umrlo pa je le od 150 do 200 ljudi.
Zvečer je Gadafi prebivalcem Bengazija po radiu sporočil: "Nocoj prihajamo in ne poznamo usmiljenja. Neoboroženi ljudje se nimate česa bati, a preiskali bomo vsak dom. Tistim, ki bodo odložili orožje in se predali, ne bomo storili nič žalega!" Uporniki pa: "Stojimo trdno in Gadafijeve grožnje nas ne bodo odvrnile od tega!"
Malo pred tem pa je libijska vojska sporočila, da se je po pozivih mednarodnih organizacij in posameznih držav odločila, da bo v nedeljo ustavila vse vojaške operacije in tako upornikom dala priložnost, da položijo orožje in se predajo. V primeru predaje bodo pomiloščeni, poroča Al Arabia.
VS ZN razpravlja o prepovedi letov nad Libijo
Medtem na sedežu Združenih narodov (ZN) poteka pomemben sestanek. Varnostni svet ZN je namreč dosegel soglasje o osnutku resolucije, ki predvideva prepoved letov nad Libijo. Kot je dejal njihov neimenovani predstavnik, se je 15 članic dogovorilo o besedilu osnutka resolucije, ki pa "ni vklesano v kamen" in ga je še mogoče spreminjati.
Ameriška veleposlanica pri ZN Susan Rice je ocenila, da bi moral VS ZN ne samo uvesti prepovedi letov, pač pa iti dlje in civiliste zaščititi tudi pred napadi na kopnem in z morja. Pred tem je pomočnik libijskega veleposlanika pri ZN Ibrahim Dabaši, ki se je odpovedal režimu v Tripoliju, opozoril, da Gadafi v Libiji pripravlja "genocid", in mednarodno skupnost pozval k čimprejšnjemu posredovanju.
Poveljnik ameriških letalskih sil, general Norton Schwartz je ameriškim senatorjem dejal, da prepoved preletov ne bi bila dovolj za zaustavitev Gadafijevega letalstva, za izvedbo potrebnih ukrepov pa bi potrebovali najmanj teden dni. Pentagon bi za tovrstno akcijo poleg letal, ki se nahajajo na bazah v Evropi in v ZDA, lahko potreboval tudi nekatera letala ameriške vojske, ki so trenutno v Afganistanu in Iraku, na primer izvidniška letala, ki se veliko uporabljajo v protiterorističnih operacijah v Afganistanu in na Bližnjem vzhodu.

Prvotni predlog resolucije je predvideval prepoved poletov nad libijskim zračnim prostorom in pooblastil države članice ZN, da sprejmejo vse potrebne ukrepe za zaščito civilistov. ZDA pa so predlagale amandma, po katerem bi države lahko "zaščitile civiliste in civilne objekte pred Gadafijevim režimom, vključno z ustavitvijo napadov sil pod nadzorom Gadafijevega režima iz zraka, s kopnega in morja".
Rusija je po drugi strani predlagala svojo resolucijo, ki je precej krajša in predvideva prekinitev ognja med stranmi, vpletenimi v konflikt. "Prišli smo z idejo o sprejetju kratke resolucije, ki pa je okrepljena s prekinitvijo ognja," je pojasnil ruski veleposlanik pri ZN Vitalij Čurkin.
VS ZN naj bi o resoluciji, ki so jo predlagali Francija, Velika Britanija in Libanon, glasoval še danes, teoretično pa bi lahko razpravljal tudi o ruskem predlogu. Rusija in Kitajska sta doslej nasprotovali uvedbi območja prepovedi poletov, Nemčija, Indija in Južnoafriška republika pa so izrazile zadržke.

A Gadafijev režim opozarja, da v primeru vojaškega posredovanja v Libiji ne bo stal križem rok. "Vsakršna vojaška operacija proti Libiji bo izpostavila nevarnosti ves zračni in morski promet v Sredozemlju," je dejal predstavnik obrambnega ministrstva. "In vsak civilni ali vojaški promet bo tarča libijske protiofenzive. Sredozemlje bo izpostavljeno usodni nevarnosti, ne le na kratek, ampak tudi na dolgi rok," je še opozoril.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.