
Kot je v nedeljo zvečer pojasnil eden od pogajalcev na strani prehodnega nacionalnega sveta Abdulah Kenšil, so pogajanja propadla po tem, ko je tiskovni predstavnik Gadafijevega režima Musa Ibrahim vztrajal, da uporniki pred vstopom v mesto odložijo orožje. "Reševanje problema sedaj predajam v roke vojaškega poveljnika," je dejal Kenšil.
Uporniki so prepričani, da privrženci Moamerja Gadafija v mestu predstavljajo manjšino, a so zelo dobro oboroženi in s širjenjem strahu drugim prebivalcem preprečujejo, da bi se predali. Poleg Ibrahima naj bi se v mestu še vedno skrivala tudi dva Gadafijeva sinova, Sadi in Mutasim, samega Gadafija pa naj ne bi bilo več tam, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Gadafijev sin Sadi, ki si želi, da bi z uporniki dosegli dogovor, je za propad pogajanj okrivil svojega brata Seifa al Islama. Njegov "agresiven" govor, ki ga je objavil pred nekaj dnevi, naj bi vodil v konec pogajanj in tako tlakoval pot za napad na mesto, je Sadi v telefonskem pogovoru v nedeljo dejal za televizijo CNN.
Uporniki sicer nadzorujejo veliko večino Libije in že vzpostavljajo novo vlado, a Gadafi in njegovi najbolj zvesti privrženci so še vedno na begu in uživajo podporo v nekaterih delih države. Poleg Bani Valida njegovi podporniki zasedajo še mesta Sirta, Džefra in Sebha.
Kitajska orožarska podjetja naj bi kljub sankcijam sklepala posle z Gadafijem
Potem ko sta v nedeljo poročala kanadska časnika Globe in Mail, da naj bi Kitajska v zadnjih mesecih režima Gadafijevim silam ponujala orožje in se na skrivnih pogovorih dogovarjala o dostavi prek Alžirije in Južnoafriške republike, je kitajsko zunanje ministrstvo danes navedbe odločno zanikalo.

Ameriški časnik New York Times danes poroča, da dokumenti, ki so jih našli v Tripoliju, potrjujejo, da so kitajska podjetja Gadafiju kljub prepovedi prodaje orožja Libiji ponujala sisteme za izstrelitev raket, protitankovske rakete in drugo orožje v vrednosti okoli 200 milijonov dolarjev.
''Imamo trdne dokaze o poslih med Kitajsko in Gadafijem, in imamo vse potrebne dokumente, da jih dokažemo,'' je New York Timesu dejal tiskovni predstavnik vojske libijskih upornikov Abdulrahman Busin.
Drugi viri ameriškega časnika so skeptični do poročil o dokumentiranih poslih med Gadafijem in Kitajci. ''Visoki diplomat Nata v Bruslju je navedbe o poslih zavrnil kot malo verjetne'', države članice Združenih narodov, ki nadzirajo sankcije proti režimu Moamerja Gadafija pa pravijo, da ''nič ne vedo o orožarskih poslih s Kitajsko'', poroča New York Times.
Tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Jiang Yu pravi, da so člani Gadafijeve vlade prišli na Kitajsko, kjer so se brez vednosti vlade pogovarjali z orožarskimi podjetji. ''Potem ko je Varnostni svet sprejel resolucijo 1970, smo o tem obvestili ustrezne vladne oddelke in jim naložili strogo spoštovanje sprejete resolucije,'' je dejala Yujeva.
Tudi če orožje ni bilo dostavljeno ali če se izkaže, da so domnevni dokumenti brez osnove, bo omenjena diskusija okrepila nezaupanje med Pekingom in Nacionalnim prehodnim svetom libijskih upornikov.
Rasmussen: Natova misija v Libiji se bo kmalu končala
Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen je napovedal, da se bo misija zveze v Libiji "kmalu" končala. "Ko bomo prišli do zaključka, da civilno prebivalstvo ni več ogroženo, bomo misijo končali," je Rasmussen povedal danes v Bruslju.

"Ne morem še določiti točnega datuma, vendar mislim, da bo to zelo kmalu," je povedal generalni sekretar Nata. Zveza Nato, ki od konca marca pomaga libijskim upornikom proti Gadafiju, pri čemer predvsem izvaja letalske napade na Gadafijeva oporišča, bo v Libiji "tako dolgo, kot bo treba, ampak niti minute dlje", je poudaril Rasmussen.
Kot je poudaril Rasmussen, prijetje libijskega samodržca Gadafija za zaključek misije ni odločilnega pomena. "Ena oseba ni cilj naše misije," je dejal.
Britanski premier David Cameron pa je napovedal, da bo Velika Britanija spet okrepila svojo diplomatsko prisotnost v Libiji. Poseben britanski predstavnik bo že danes odšel v Tripoli, kjer bo njegova naloga, da popolnoma obnovi diplomatski odnose med Veliko Britanijo in Libijo. "Danes bo poseben predstavnik Velike Britanije (John Jenkins) odletel v Tripoli, da bi popolnoma vzpostavil diplomatske odnose," je Carmen povedal v parlamentu.
Dodal je še, da bodo Velika Britanija in njihovi zavezniki v Natu nadaljevali z izvajanjem resolucij varnostnega sveta Združenih narodov, dokler bodo civilisti rabili zaščito. "Ne bomo odnehali, dokler delo ne bo zaključeno," je dejal.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.