Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je v govoru evropskim poslancem v Strasbourgu danes priznal, da EU še vedno ni pripravljena podpisati trgovinskega sporazuma s Kanado. A pogovori v Belgiji se nadaljujejo in na koncu lahko samo Belgijci sami sprejmejo odločitev, je dejal.
Ob tem jim je izrekel pohvalo za odločnost in prizadevanje, ki so ju pokazali v minulih urah, da bi dosegli dogovor. "Še vedno upam, da bo Belgija dokazala, da je prvak v iskanju konsenza in da bomo kmalu uspeli zapečatiti ta sporazum," je dejal Tusk, ki se je obenem zahvalil tudi Kanadi za njeno sodelovanje in potrpežljivost.
Če EU ne more skleniti sporazuma s Kanado, ki je "najbolj evropska država zunaj Evrope", bo to imelo očitne posledice za položaj Evrope v svetu. A o tem je po Tuskovih besedah še prezgodaj govoriti.
Danes brez dogovora, a nadaljujejo pogajanja
Kljub napredku danes še ni prišlo do dogovora. Pogovore, ki s prekinitvami trajajo od jutra, bodo znova nadaljevali ob 21. uri, poročajo belgijski mediji, ki se sklicujejo na pogajalske kroge.
Po informacijah belgijskih političnih predstavnikov, ki jih med drugim povzema belgijska tiskovna agencija Belga, so pogovore, ki potekajo pri predsedniku belgijske vlade Charlesu Michelu v Bruslju, okoli 18. ure prekinili in jih bodo znova nadaljevali drevi ob 21. uri. Do takrat naj bi preučili še zadnje podrobnosti.
Po besedah belgijskega zunanjega ministra Didierja Reyndersa, ki sodeluje v pogajanjih, so uspeli konsolidirati vsa besedila na vseh področjih, kjer so še bila odprta vprašanja. Ta so se med drugim nanašala na kmetijstvo, javne storitve in sistem za razreševanje sporov med vlagatelji in državo (ICS).
Belgija nasprotuje
V Belgiji zadnje dni potekajo intenzivni pogovori med predstavniki zvezne vlade ter regionalnih oblasti in skupnosti, da bi dosegli dogovor glede skupnega stališča Belgije do podpisa sporazuma Ceta.
Belgija je edina od 28 držav članic EU, ki ni privolila v podpis sporazuma. Iz Bruslja so namreč v ponedeljek sporočili, da ne morejo privoliti v podpis, saj nimajo potrebne podpore vseh regij in skupnosti. Poleg Valonije sta podpisu Ceti nasprotovali še francosko govoreča skupnost in vlada mesta Bruselj.
Kaj bo z vrhom EU in Kanade, ki bi moral ta četrtek in petek potekati v Bruslju, na njem pa naj bi slovesno podpisali sporazum Ceta, za zdaj ostaja nejasno. Vrh uradno še ni bil odpovedan. Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je danes zjutraj dejal, da je vrh še mogoč.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.