"Kaj hočemo? Hočemo vlado," so vzklikali večinoma mladi protestniki, ki so se udeležili današnjega shoda, ki so ga poimenovali pohod sramote. Nosili so tudi transparente z napisi Vlado, in to hitro. Namen protestov je sicer tudi pozvati k narodni enotnosti, torej proti delitvam na flamske in frankofonske državljane.
"Političnim voditeljem pošiljamo jasno sporočilo, to je, naj oblikujejo vlado," je dejal eden izmed organizatorjev Felix de Clerck.
Čeprav so se volitve v Belgiji odvijale lanskega junija, ta država še vedno nima oblikovane vlade. Politična kriza se je že tako poglobila, da država tone v vse večje finančne težave, na finančnih trgih pa prevladuje mnenje, da Belgija ni sposobna krotiti ogromnega javnega dolga. Očitno pa je ljudem prekipelo, saj bodo današnjo nedeljo izkoristili za množične proteste. Organizatorji na ulicah pričakujejo do 30.000 ljudi.
Belgija sodi poleg Portugalske, Španije in Italije v skupino najbolj ranljivih članic območja evra, ki so po Grčiji in Irski najbolj verjetne koristnice mednarodne pomoči pri soočanju z dolžniško krizo.
Zaskrbljen je tudi kralj Albert II. in je vlado Yvesa Leterma, ki opravlja tekoče posle, pred dnevi pozval, naj pripravi proračun za letos, ki bo boljši od tistega, ki je že bil dogovorjen z evropskimi organi. V Belgiji se sicer pojavljajo svarila, da se je čas za politične igrice iztekel ter da je treba ukrepati hitro in pazljivo, če želi država ohraniti naklonjenost tujih vlagateljev, kar je na kocki, če se bo obrestna mera za državne obveznice še zviševala.
Kriza se je še dodatno poglobila, ko je kraljev posrednik za pripravo pogajanj o novi vladi Johan Vande Lanotte dejal, da "konja, ki ni žejen, ne moreš prisiliti, naj pije". Takrat je kralju tudi ponudil svoj odstop.
Kje je težava?
Belgija še nima nove vlade, ker se frankofonski in flamski politiki zaradi tradicionalnih ideoloških razhajanj ne morejo dogovoriti niti o pogajalskih izhodiščih. Politična kriza brez izhoda na vidiku sproža vse resnejša ugibanja o razpadu države.
Tako rešitev sicer resno ovirata vsaj dve ključni vprašanji: kaj v tem primeru storiti z Brusljem in kako razdeliti ogromen javni dolg. Alternativi – dolgotrajna pogajanja ali nove volitve – pa lahko še poslabšata položaj Belgije na finančnih trgih.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.