Tujina

V Bagdadu ubitih 30 civilistov

Bagdad/Washington, 28. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V eksploziji na tržnici v iraški prestolnici Bagdad je bilo ubitih 30 ljudi, najmanj 47 pa je bilo ranjenih. Po navedbah očividcev naj bi tržnico, ki je bila tedaj polna ljudi, med ameriškim letalskim napadom zadela raketa.

"Večina žrtev je žensk, otrok in starejših ljudi, večina ranjenih pa je v kritičnem stanju," je povedal direktor ene od bolnišnic v Bagdadu Harki Razuki. Neimenovani predstavnik iraškega ministrstva za informiranje pa je medtem dejal, da je bilo v bombardiranju tržnice ubitih ali ranjenih "veliko število" iraških civilistov. Iz Bagdada so medtem poročali, da je bilo glavno iraško mesto okoli 21. ure po lokalnem času tarča silovitega bombardiranja. Mesto je bilo že čez dan tarča več bombardiranj. Kot je še dejal Razuki, je bila tarča bombardiranja tržnica Al-Naser v bližini ene od bolnišnic, na tem območju pa naj ne bi bilo vojaških objektov.

Prva ladja s humanitarno pomočjo

V Iraku se nadaljujejo pehotni spopadi, ZDA pa na območje pošiljajo dodatne enote. Koalicijske sile so bombardirale tudi Mosul in Kirkuk, mesti na severu Iraka. V edinem iraškem pristanišču Um Kasr je pristala prva ladja s humanitarno pomočjo za prebivalstvo. Ladja z 200 tonami živil, zdravil, odej in vode je pristala v edinem iraškem pristanišču. Prihod ladje se je zavlekel za nekaj dni, saj je bil zaliv pred luko miniran. Dostop do obale otežujejo tudi ostanki potopljenih ladij iz iraško-iranske vojne med 1980-88.

Razdeljevanje humanitarne pomoči v okolici Basre (Foto:Reuters)
Razdeljevanje humanitarne pomoči v okolici Basre (Foto:Reuters) FOTO: Reuters

Pristanišče je močno zastraženo, saj so napadalci pred njegovim zavzetjem naleteli na nepričakovano žilav odpor iraške vojske. Medtem je iraški minister za informiranje El Sahaf v Bagdadu trdil, da je Um Kasr še vedno pod iraškim nadzorom.

Zavezniki so presenečeni nad odporom

Sodeč po zadnjih uradnih podatkih, je doslej umrlo 49 ameriških in britanskih vojakov, 19 naj bi jih pogrešali, iraška stran pa poroča o najmanj 450 mrtvih civilistov, več kot 4000 civilistov pa je bilo ranjenih. Samo v Basri naj bi bilo ubitih 116 iraških civilistov, 695 pa ranjenih.

Nadaljujejo se tudi spopadi kopenskih sil v okolici Basre, drugega največjega mesta v Iraku, ter v okolici mesta Nasirija v osrednjem delu države, ob strateško pomembnih mostovih čez reko Evfrat na poti proti Bagdadu. Po hudih spopadih v okolici Nasirije na jugu Iraka pogrešajo 12 ameriških vojakov. Kot je še poročala CNN, sklicujoč se na ameriške vojaške vire, je bilo v zadnjih 24 urah v bojih z enotami iraške vojske ranjenih 14 ameriških vojakov. Severno od Nasirije so bili v noči na petek izvedeni zračni napadi na iraške položaje. Najhujši napadi trenutno potekajo v okolic mesta Nadžaf, kakih 160 kilometrov južno od Bagdada. Američanom naj bi se upiralo najmanj 1500 iraških vojakov.

Američani so presenečeni nad iraškim odporom
Američani so presenečeni nad iraškim odporom FOTO: Reuters

Američani se pripravljajo tudi na spopad v okolici mesta Karbala, kakih 80 kilometrov južno od prestolnice, kjer naj bi jih pričakovalo kakih 6 tisoč iraških vojakov. "Nasprotnik se je izkazal za drugačnega od tistega, kar smo preigravali v vojnih igrah. Nismo vedeli, da se bodo tako branili," je za ameriški časnik The Washington Post dejal general William Wallace, eden izmed poveljujočih napada na Irak.

Ameriški predsednik in britanski premier, ki sta se srečala v ameriškem Camp Davidu, sta ponovila, da bo napad trajal, dokler bo to potrebno, ter da morajo biti med vojaško intervencijo pripravljeni na težke trenutke.

Po navedbah ameriške televizije CNN pa naj bi medtem od tisoč do dva tisoč ljudi zaman poskušalo zbežati iz Basre na jugu Iraka. Nanje so začele streljati iraške sile, zato so se morali vrniti v mesto. O morebitnih žrtvah doslej ni poročil.

Kurdski borci so medtem na severu Iraka napredovali in se strateško pomembnemu mestu Kirkuk približali na 20 kilometrov. V noči na petek pa je bilo v Kurdistan prepeljanih več deset vojaških ameriških vozil. Transportna vozila so bila prepeljana z letali v Harir severovzhodno od Arbila.

Koalicijske sile so v četrtek zvečer bombardirale tudi cilje v mestu Mosul in Kirkuk na severu Iraka. Arabska televizija Al Džazira je poročala, da je v četrtkovih napadih na Mosul bilo ubitih ali ranjenih preko 50 oseb.

Najhujše nočno bombardiranje Bagdada

Bagdadski imam je med petkovo molitvijo pozval muslimane po svetu k sveti vojni
Bagdadski imam je med petkovo molitvijo pozval muslimane po svetu k sveti vojni FOTO: Reuters

Ponoči in do jutra so našteli pet valov napadov, med katerimi je bilo slišati močne detonacije. Šlo je za najmočnejše nočne napade na mesto v zadnjem tednu, med katerimi so bili zadeti cilji v središču Bagdada. Bombardirali naj bi telekomunikacijska centra v Bagdadu. V več mestnih predelih so prekinjene telefonske zveze. Prvič so nad Bagdadom uporabili tudi nekaj težkih bomb za uničevanje bunkerjev, gre za t.i. bunker busting bombe, ki tehtajo prek 2 toni.

Iraški minister za informiranje je sporočil, da so napadi to noč v Bagdadu ubili 7 civilistov in jih 92 ranili. Iraška televizija pa je danes prikazala posnetke treh Iračanov, ki so bili aretirani zaradi domnevnega vohunjenja v prid ZDA. Trojica naj bi prodajala podatke ZDA.

Ameriški marinec na cesti v bližini oblegane Nasirije si je vzel čas za listanje po magazinu za moške (Foto:Reuters)
Ameriški marinec na cesti v bližini oblegane Nasirije si je vzel čas za listanje po magazinu za moške (Foto:Reuters) FOTO: Reuters

Tarče v središču mesta naj bi bile državne upravne stavbe, šlo pa je za najmočnejše bombardiranje, odkar se je pred devetimi dnevi začel napad na Irak. Le nekaj ur pred tem so sile koalicije napadle predsedniški kompleks ob reki Tigris, nad katerim se še vedno vije gost dim.

Več eksplozij je odjeknilo tudi v zunanjih predelih Bagdada, ki so že več dni tarča napadov, tam je cilj napadov zunanji iraški obrambni obroč. Tako kot v prejšnjih dneh so tudi danes v Bagdadu stebri dima potemnili nebo, Iračani zažigajo jarke z nafto, da bi z dimom letalom onemogočili napade. Nekaj deset eksplozij je bilo slišati tudi z vzhodnega in južnega obrobja mesta.

Spremembe glede namestitve novih sil

Danes sta poleg tega dve ameriški vojaški ladji, SS Cape Inscription in SS Cape Intrepid, prečkali Sueški kanal, še dve ladji pa sta prispeli v Port Said in bosta kanal prečkali v petek.

Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je dejal, da so premirje z Irakom pripravljeni skleniti le po padcu režima Sadama Huseina. Na območje Zaliva po so se odpravile nove, dodatne čete, tako da bodo pripravljeni tudi na morebiten dolgotrajnejši vojaški spopad. Šlo naj bi za kakih 120 tisoč dodatnih vojakov.

Prvi možje četrte divizije ameriške pehote so tako že zapustili oporišče Fort Hood v Teksasu. Preostali del omenjene divizije, ki šteje 12.000 mož, pa naj bi bil nameščen v neimenovani državi Bližnjega vzhoda že prihodnji teden. Četrta divizija pehote ameriške vojske je bila sprva načrtovana za namestitev na severu Turčije za odpiranje severne fronte v Iraku. Po zavrnitvi Turčije za namestitev ameriških sil pa so morali v ameriški vojski za omenjeno divizijo spremeniti načrte.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek