Na deželnem sodišču na Dunaju se je z izrekom sodbe končalo sojenje v zadevi Patria. Sodnica Marion Zöllner je prvoobtoženega Wolganga Riedla spoznala za krivega podkupovanja in ga obsodila na tri leta zaporne kazni, od tega dve leti pogojno, poroča Delo. Hkrati bo moral plačati 850.000 evrov kazni zaradi davčne utaje, saj od visokih provizij, ki jih je prejel od Patrie, ni ustrezno odvedel davkov. Če kazni ne bo plačal, ga čaka še dodatnih osem mesecev zapora. Po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA je sodišče tudi odločilo, da z Riedlovega računa zaseže omenjene Patriine provizije v višini 1,4 milijona evrov.
Med obtoženimi je bil tudi podjetnik Walter Wolf, ki ga danes iz zdravstvenih razlogov ni bilo na sodišče. Wolf je bil obtožen, da je skupaj z Riedlom oblikoval kriminalno združbo – v tej točki obtožnice je bil Riedl danes oproščen, zato bi utegnil biti oproščen tudi Wolf.
Preostali trije soobtoženi – Hans-Peter W., Wolfgang A. in Wilfried K. – so bili danes vsi oproščeni obtožb o industrijskem vohunjenju oziroma utaji davkov.
Ob razlagi sodbe je sodnica pojasnila, da obstaja "verjetnost, da je bil nekdo v Sloveniji podkupljen". Riedlova in Wolfova pojasnila glede tega, kaj sta storila z denarjem od Patriinih provizij, je označila kot neverodostojna in nasprotujoča si.
Wolfov neuspeli poskus dviga 2,3 milijona evrov
Kot je še ocenila sodnica, očitno nista računala na prijavo o sumu pranja denarja, in obenem spomnila na Wolfov neuspeli poskus, da v podružnici banke Raiffeisen v avstrijski Lipnici dvigne 2,3 milijona evrov, a bančni uslužbenec ni verjel njegovim pojasnilom o izvoru denarja.
Temu so po navedbah tožilstva sledili različni poskusi Wolfa in Riedla, da prideta do denarja – med drugim s pomočjo pogodb z datumom za nazaj in dvomljivih računov. 900.000 evrov naj bi prejel Riedlov poslovni partner, tajski poslovnež Apichat Sirithaporn, ki pa je prejetje tega denarja – Riedl naj bi mu ga izročil kar na dunajskem letališču – zanikal.
Pot kovčka: od Riedla prek Zagožna do SDS?
Ta denar naj bi Riedl v resnici s kovčkom prinesel v Slovenijo. O tem, kdo naj bi nato prejel podkupnine, sodnica danes ni izrecno govorila, a naj bi dala po pisanju Večera vedeti, da verjame razlagi avstrijskega tožilstva – da je Riedl omenjenih 900.000 evrov predal Jožetu Zagožnu, končni naslovnik pa naj bi bila "stranka".
Tožilstvo je peterici obdolžencev s prvoobtoženim Riedlom med drugim očitalo industrijsko vohunjenje in podkupovanje slovenskih oblasti, da bi 278-milijonski posel v Sloveniji dobila finska Patria in ne slovenska Sistemska tehnika.
Riedl naj bi z Wolfom podkupnine spravil do pomembnih ljudi v Sloveniji. Oba sta očitke zanikala. Petim obtožencem so poleg podkupovanja očitali tudi posredovanje informacij o poslovnih skrivnostih tujcem, kriminalno združevanje, poskus težke goljufije in utajo davkov.
Sojenje je povezano s prodajo 135 oklepnikov finskega podjetja Patria Sloveniji leta 2006. V igri naj bi bile milijonske podkupnine posameznikom, s katerimi naj bi poskušali iz posla izločiti Sistemsko tehniko, partnerja avstrijskega proizvajalca oklepnikov Steyr Daimler Puch Spezialfahrzeuge.
Sodnica zavrnila predlog o zaslišanju novih prič
Pred sodbo so sicer zaslišali nekdanjega uslužbenca avstrijskega orožarskega koncerna Steyr in pa davčnega svetovalca prvoobtoženega Riedla. Sodnica je zavrnila predlog obrambe o zaslišanju novih prič.
Predzadnji dan sojenja v četrtek je zaznamoval poskus obrambe, da s predlogom o zaslišanju novih prič zavleče postopek. Riedlov zagovornik je sodnici predlagal, naj zasliši še pet prič, med njimi tudi Karla Erjavca, ki je bil v času nakupa oklepnikov slovenski obrambni minister. Tožilec je zaslišanju novih prič odločno nasprotoval.
Sojenje se je začelo januarja lani. Na desetih obravnavah so zaslišali več kot 30 prič, tudi iz Slovenije, med drugim novembra lani tedanjega slovenskega premierja Janeza Janšo. Ta je zanikal stike z glavnima obtožencema in dejal, da je odločitev o nakupu oklepnikov leta 2004 sprejela vlada njegovega predhodnika Antona Ropa.
Kos: Zadeva se počasi začenja razpletati
Po mnenju nekdanjega predsednika komisije za preprečevanje korupcije Draga Kosa razsodba pomeni, da se zadeva počasi začenja razpletati. Po njegovem bo zdaj zelo čudno, če bo slovensko sodišče, kljub temu da je vezano na lastne dokaze, ugotovilo, da v Sloveniji ni bilo nikogar, ki je prejel podkupnino.
Tudi po mnenju državnega tožilca Andreja Ferlinca, ki v sojenju v Sloveniji zastopa državno tožilstvo, razsodba avstrijskega sodišča načeloma ne more vplivati na postopek v Sloveniji. V izjavi za SVET pa je tudi on opozoril, da je treba upoštevati, da so očitki v avstrijski obtožnici enaki oziroma podobni kot v slovenskem primeru.
KOMENTARJI (1989)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.