Grčijo je znova ohromila splošna stavka, delavci pa so se na ceste odpravili zaradi napovedanih varčevalnih ukrepov vlade. Zaprte so šole in univerze, državni uradi, zdravstvene ustanove opravljajo le nujne primere. Spet je obstal tudi javni promet, odprta je le ena linija podzemne železnice. Na ulice so se že opolnoči podali nadzorniki letalskega prometa, zaradi česar letalski promet stoji. Ob obalah so ostale privezane ladje, saj so se na poziv k stavki odzvali tudi pristaniški delavci. Smetarji in davčni uslužbenci stavkajo že od začetka tedna, stavki pa naj bi se kmalu pridružili tudi policisti, gasilci in uslužbenci obalne straže. Predstavniki policistov so danes že med protestniki, na drugi strani pa so njihovi kolegi, ki morajo miriti množico. Stavkajo tudi reševalci.
'Ukrepi bodo prizadeli napačne ljudi'
Protesti so izraz nezadovoljstva javnosti z napovedanimi reformami, ki jih je napovedala vlada. Reforme naj bi odpravile korupcijo in neplačevanje davkov, toda kritiki opozarjajo, da ukrepi ne bodo dosegli tistih, ki predstavljajo resnični problem – bogati, banke, korporacije ...
Ureditev razmer torej ne bi bila sporna, če ne bi posegla v nekatere pravice revnejših skupin v družbi, na primer upokojencev, ki so svoje nezadovoljstvo že pokazali s protesti. Delavci in sindikati prav tako menijo, da bodo prav oni plačali prevelik del kazni za napačne odločitve, ki so jih grške oblasti sprejemale v preteklosti. Prav tako dvomijo o uspehu napovedanih ukrepov. "Ukrepi so nepravični. Ne bomo preživeli! Imamo otroke, družine. Moramo najti denar, da bi jih preživljali," je za tiskovno agencijo Reuters dejal 60-letnik, ki je zaposlen v zdravstvu. "Banke in bogati naj plačajo," dodaja.
57-letna upokojenka, ki je svoj glas na zadnjih volitvah dala sedanji socialistični vladi, pravi, da "jih je vlada zavajala. Dejali so, da denar je. In kje je?!" je kritična, saj ima dva odrasla otroka, ki ne dobita redne zaposlitve, s svojo pokojnino pa ne more preživeti cele družine.
Minuli teden je grški parlament 11,2 milijarde evrov vreden varčevalni načrt dopolnil še z dodatnimi ukrepi, ki jih je vlada sprejela v sredo in za to požela odobravanje evropskih partneric. Z najnovejšimi ukrepi naj bi v proračunu privarčevali 4,8 milijarde evrov in pomagali znižati javni dolg.
Zadnje večje demonstracije, ki so potekale 5. marca, ko so na ulice zakorakali zaposleni v grškem javnem sektorju, so se sicer končale z neredi in nasiljem.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.