Novinar portugalske televizije RTP je izjavil, da je videl prerešetano truplo angolskega uporniškega voditelja. Savimbi je bil ustreljen kar 15 krat, od tega dvakrat v glavo. Pričanje portugalskega novinarja je tako prva neodvisna potrditev smrti uporniškega voditelja, ki pa je Unita še ni potrdila. Tudi portugalska vlada je potrdila smrt Savimbija, oblasti in upornike v nekdanji koloniji pa je pozvala, naj končajo najdlje trajajočo državljansko vojno na afriški celini.
67-letni Savimbi je umrl med vojaškim napadom na enote skupine UNITA v podeželski provinci Moxico na jugovzhodu države. Tiskovni predstavnik angolske vlade Almiro da Conceicao je dejal, da bodo priskrbeli dodatni dokazni material, da je bil voditelj uporniškega gibanja UNITA Jonas Savimbi, v resnici ubit med spopadi v pokrajini Moxico. Da Conceicao je dodal, da bodo posnetke Savimbijevega trupla kmalu predvajali tudi po televiziji. Vlada je že zahtevala, da uporniki položijo orožje.
Vlada v Luandi je sicer že dala vedeti, da želi končati vojno, ki je v 27 letih terjala že približno 500.000 življenj. Angolske oblasti, ki so ob Savimbijevi smrti okrepile policijske enote na ulicah Luande, so prebivalce mesta pozvale, naj ostanejo na svojih domovih.
Zgodovina upora proti marksistom
Jonas Savimbi je gibanje UNITA (Združenje za popolno neodvisnost Angole) vodil vse od leta 1966, ko se je začelo boriti za neodvisnost Angole od Portugalske, po neodvisnosti leta 1975 pa ni priznal vlade, ki jo je sestavilo marksistično gibanje MPLA (Ljudsko gibanje za osvoboditev Angole). Vse od takrat so trajali tudi spopadi med obema stranema, podobno kot pogovori o oblikovanju vlad narodne enotnosti.
Po koncu hladne vojne je Savimbi izgubil svoje pokrovitelje v Južnoafriški republiki, podobno kot je MPLA izgubila svoje pokrovitelje v Sovjetski zvezi. UNITA se je zadnje čase preživljala predvsem s prodajo diamantov in je bila odgovorna za številne napade v Angoli.