V vzhodnem delu sirskega mesta Alep na mrazu in brez hrane na morebitno evakuacijo čaka več tisoč ljudi dan po tem, ko je sirski režim evakuacijo ustavil, je poročal dopisnik francoske tiskovne agencije AFP. Po nekaterih podatkih naj bi se evakuacija sicer nadaljevala.
Po navedbah AFP je neimenovani predstavnik upornikov danes dejal, da so uspeli doseči dogovor o nadaljevanju evakuacije, neimenovani sirski vladni predstavnik pa je za Reuters dejal, da bodo evakuacijo nadaljevali. Po njegovih besedah bodo ob tem evakuirali ranjene in bolne tudi iz štirih obleganih krajev - iz Kafraje in Fuaje ter Zabadanija in Madaje. Slednja dva kraja oblegajo provladne sile, prva dva pa uporniki.
V četrti Alepa Al Amirija, ki je deloma še v rokah upornikov, so medtem hladno noč številni preživeli med ruševinami. Poleg tega so ostali brez hrane in pitne vode.
Po navedbah posebnega odposlanca ZN za Sirijo Staffana de Misture je v vzhodnem Alepu še vedno okoli 40.000 civilistov ter med 1500 in 5000 upornikov z družinami.
Režim je sicer v petek evakuacijo ustavil, saj uporniki "niso spoštovali dogovora", ki je predstavljal osnovo za evakuacijo.
Rusko obrambno ministrstvo je medtem v petek sporočilo, da je končalo evakuacijo upornikov in njihovih družin iz vzhodnega dela Alepa in da so tam ostali le še "brezkompromisni skrajneži". Turčija pa je konec evakuacije zanikala.
Od četrtka so po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice evakuirali 8500 ljudi, med njimi tudi 3000 borcev.
Trump napovedal varnostna območja v Siriji
Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump je v petek izjavil, da bo njegova administracija na območju Sirije vzpostavila varnostna območja, s čimer bodo skušali pomagati sirskim civilistom. Odhajajoči predsednik Barack Obama sicer meni, da bo to težko izvedljivo.
"Skušali bomo pomagati ljudem. Vzpostavili bomo varnostna območja, zalivske države pa bomo prisilili, da bodo plačale ta varnostna območja," je dejal Trump, kot na spletni strani piše tiskovna agencija Reuters.
Obama je sicer že pred tem na svoji zadnji letošnji novinarski konferenci dejal, da ta ideja predstavlja "nenehen izziv", saj varnostna območja potrebujejo zaščito kopenskih sil. O tem pa bi se po njegovih besedah sirski režim, Moskva in Teheran težko poenotili.
Ob tem je za civilne žrtve v Alepu obtožil režim sirskega predsednika Bašarja al Asada in njegova zaveznika Rusijo in Iran. "Ta kri in zločini so na njihovih rokah," je dejal.
Obama je izrazil tudi upanje, da bosta Rusija in Sirija odgovorili na pritisk mednarodne skupnosti ter skupaj s Turčijo omogočili, da bodo preostali civilisti varno zapustili Alep.
Evakuacija vzhodnega Alepa se je začela v četrtek, vendar pa jo je sirska vlada v petek ustavila in v mestu je ostalo ujetih več tisoč ljudi.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.