"Rusija je obvestila ZN, da bo od danes dalje tri dni vsak dan za 11 ur uvedla prekinitev ognja," je dejal tiskovni predstavnik Urada ZN za humanitarne zadeve (OCHA) Jens Laerke.
Ruski obrambni minister Sergej Šojgu je pozneje sporočil, da bo Rusija prekinitev ognja podaljšala za 24 ur. Kot je dodal, se sirske oblasti s podaljšanjem strinjajo, ni pa pojasnil, kdaj se bo podaljšana prekinitev ognja iztekla.
V Alepu, ki je že več tednov tarča silovite ofenzive, je 11-urna humanitarna prekinitev ognja, ki naj bi omogočila dostavo pomoči in evakuacijo civilistov, začela veljati davi ob 7. uri po srednjeevropskem času. Čeprav so kmalu po začetku poročali o spopadih na enem od humanitarnih koridorjev, prekinitev ognja prvi dan večinoma drži.
Rusija je v ponedeljek napovedala, da bodo ruske in sirske režimske sile danes za osem ur ustavile napade na Alep, v sredo pa je prekinitev ognja podaljšala na 11 ur. Sirska vojska je nato v sredo zvečer sporočila, da bo prekinitev ognja trajala tri dni - "20., 21. in 22. oktobra od 8. do 16. ure".
Omogočena bo evakuacija ranjencev
Posebni odposlanec ZN za Sirijo Staffan de Mistura je dnevne prekinitve ognja, ki bodo omogočile evakuacije ranjencev, pozdravil.
Svetovalec ZN za humanitarna vprašanja Jan Egeland je izrazil upanje, da bodo iz obleganega vzhodnega dela mesta v petek evakuirali nekaj sto bolnih in ranjenih, ki jih bodo glede na njihovo voljo premestili bodisi v zahodni del Alepa, ki je pod nadzorom sirskih oblasti bodisi v Idlib, ki je v rokah upornikov. "Za zdaj imamo vse potrebne zelene luči, tako od Rusije in sirskega režima kot tudi od oboroženih skupin upornikov," je dodal. Novinarjem je v Ženevi je povedal še, da se ZN zavzemajo za podaljšanje prekinitve ognja do ponedeljka in si prizadevajo pridobiti dovoljenja sirskih oblasti za dostavo hrane v oblegani del Alepa.
Putin, Merklova in Hollande na pogovorih
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes po pogovorih z nemško kanclerko Angelo Merkel in francoskim kolegom Francoisom Hollandom v Berlinu izrazil pripravljenost podaljšati prekinitev ognja v Alepu, "kolikor bo mogoče", a ni natančneje pojasnil, za koliko časa. Na novinarski konferenci po pogovorih je kot pogoj postavil, da tudi sirski uporniki v Alepu izrazijo pripravljenost na podaljšanje premirja.
Merklova je po srečanju, na katerem so sicer govorili tudi o ukrajinski krizi, povedala, da so bili pogovori s Putinom o Siriji težki in da še ni izključena možnost novih sankcij proti Rusiji. Hollande je Rusiji očital vojne zločine v Alepu, Merklova pa je bombardiranje v tem mestu na severu Sirije, za katerega so odgovorne tudi ruske sile, označila za "nečloveško in kruto".
Putin je zahteval tudi okrepitev prizadevanj ZDA za ločitev zmernih upornikov od terorističnih organizacij. Merklova je na to kritično pripomnila, da ne verjame, da ruske sile v napadih na Alep lahko ločijo med teroristi in civilisti. Ruski predsednik je na srečanju tudi predlagal, da bi velesile spodbujale oblikovanje nove sirske ustave in predčasne volitve.
Premirje se že krši
Sirska vojska je sporočila, da je odprla humanitarnih koridorjev za umik civilistov iz mesta, dva med njimi tudi za upornike, ki bi položili orožje. A na enem od koridorjev so že izbruhnili spopadi. Dopisnik francoske tiskovne agencije AFP poroča o topniškem obstreljevanju na eni od nadzornih točk v središču mesta.
Sirska tiskovna agencija Sana odgovornost za spopade pripisuje "terorističnim skupinam", uporniki pa silam sirskega režima. "Režimski vojaki so začeli streljati v četrtih Bustan al-Kasr in Salahedin in mi smo odgovorili s streljanjem," je dejal Jaser al Jusef iz uporniškega Gibanja Nuredina al Zinkija.
Prebivalci Alepa so za AFP povedali, da bi radi zapustili mesto, da pa želijo več zagotovil, da bodo lahko varno odšli. "Čeprav moram oditi zaradi vse slabših življenjskih pogojev ter pomanjkanja hrane in dela, ne želim tvegati svojega ali življenja svoje družine s tem, da bi bil med prvimi, ki bodo šli," je za AFP dejal brezposelni oče štirih otrok Mohamed Šaja.
Moskva k prekinitvi ognja poziva tudi druge
V Moskvi so že v minulih dneh pozvali druge države, ki imajo vpliv na oborožene skupine v uporniškem vzhodnem Alepu, naj njihove voditelje prepričajo, da ustavijo sovražnosti in odidejo iz mesta.
Moskva je v torek prekinila letalsko obstreljevanje vzhodnega Alepa. Ta del mesta je bil pred tem vse od začetka ofenzive režima sirskega predsednika Bašarja al Asada 22. septembra tarča silovitega obstreljevanja iz zraka.
Kot so povedali, so zračne napade ustavili, da bi okoli 250.000 civilistom, ki so ujeti v vzhodnem delu mesta, omogočili, da se pripravijo na to, da bodo med današnjo prekinitvijo spopadov odšli. Sirski režim je medtem napovedal, da bo v času prekinitve spopadov vzpostavil šest koridorjev za varen odhod civilistov in dva za upornike, ki ju bodo lahko uporabili tudi civilisti.
Turki nad sirske Kurde
Boji se nedaleč od Alepa med tem nadaljujejo. Kot poroča Aljazeera, je turška vojska napadla sirske Kurde, pri čemer so jih 200 ubili. Napadi so se zgodili v regiji, severno od Alepa, je sporočila turška tiskovna agencija Anadolu. Predstavnik Kurdov je med tem dejal, da ni bilo ubitih več kot 10 njihovih borcev.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.