Afganistan in devet afriških držav so v najslabšem položaju glede zanesljivosti zalog hrane, kažejo izračuni kazalca tveganja prehranske varnosti (Food Security Risk Index) za leto 2010. Najbolj zanesljive zaloge hrane pa imajo države Severne Amerike in zahodne Evrope, še posebej skandinavske države.
Raziskavo je opravila britanska družba Maplecroft na podlagi 12 dejavnikov, ki so jih opredelili v sodelovanju s Svetovnim programom za hrano ZN. Kriteriji vključujejo proizvodnjo žit, bruto domači proizvod (BDP) na prebivalca, tveganje ekstremnih vremenskih razmer, kakovost kmetijske in distribucijske infrastrukture, konflikte ter učinkovitost vlade.
10 držav se je na podlagi teh kriterijev uvrstilo v skupino, kjer je tveganje "ekstremno". Med njimi vodi Afganistan, sledijo pa mu Demokratična republika Kongo, Burundi, Eritreja, Sudan, Etiopija, Angola, Liberija, Čad in Zimbabve. Izmed 50 najbolj ogroženih držav jih je 36 iz podsaharske Afrike.
Tveganje prehranske varnosti je kot "visoko" med drugim označeno v Bangladešu, Pakistanu, Indiji in na Filipinih, kot "srednje" pa na Kitajskem in v Rusiji. Rusija, tako kot tudi Pakistan, pa naj bi se po mnenju analitikov Maplecrofta zaradi okoljskih katastrof naslednje leto soočali s precej višjim tveganjem kot v letošnjem letu.
Na drugi strani imajo najbolj zanesljive zaloge hrane Finska, Švedska, Danska in Norveška. Med državami z "nizko" stopnjo tveganja so tudi Kanada, Avstralija in ZDA, v isto skupino pa se uvršča tudi Slovenija.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.