Ameriški predsednik Barack Obama je končno sporočil dolgo pričakovana nova navodila glede delovanja ameriške vojske v Afganistanu. Potem ko je tako angleški premier Gordon Brown sporočil, da bo v to državo poslal novih 500 vojakov, se je Obama odločil, da bo svoje čete okrepil s 30.000 vojaki.
Predsednik tega sicer ni še uradno objavil, pričakuje pa se, da se bo to zgodilo v televizijskem nagovoru v torek, ko naj bi tudi druge zaveznike iz Nata pozval k povečanju števila vojakov. V torek naj bi Obama državljanom tudi pojasnil, zakaj je operacija v Afganistanu tako pomembna, in predstavil časovni okvir, v katerem se bo ameriška vojska predvidoma umaknila od tam.
Glede odločitve naj bi se Obama posvetoval z državno sekretarko Hillary Clinton, obrambnim ministrom Robertom Gatesom in svetovalcem za državno varnost Jamesom Jonesom. O svojih načrtih je obvestil tudi vse zaveznike.
V Afganistanu je sicer ta trenutek od 100.000 vojakov mednarodnih sil približno 68.000 ameriških vojakov.
Tudi druge države za okrepitve
Brown se je medtem odločil povečati število svojih vojakov v Afganistanu na 9500. Skupno število britanskega osebja v Afganistanu, vključno s pripadniki posebnih enot, bo po njegovih besedah po novem tako preseglo 10.000. Dejal je tudi, da so bili za okrepitev britanskih sil v Afganistanu izpolnjeni trije pogoji, ki jih je pred tem postavila Velika Britanija.
London je med drugim zahteval, da svoje sile v Afganistanu okrepijo tudi druge države članice zveze Nato. Kot je pojasnil britanski premier, je okrepitev sil v Afganistanu napovedalo še osem drugih članic Nata. "Menim, da se bo v prihodnjih mesecih odzvalo še več držav," je prepričan Brown.
Med drugim sta pripravljenost izrazili tudi Italija in Makedonija.
"Afganistan je preizkus kredibilnosti Severnoatlantskega zavezništva. Jasno je, da mora Italija dokončati delo, ki ga je začela z Natom, in prispevati več, če je to potrebno," je v Rimu dejal zunanji minister Franco Frattini. Italija ima v Afganistanu 3250 svojih vojakov, koliko več bi jih bila še pripravljena prispevati, pa Frattini še ni pojasnil.
Makedonija, ki sicer ni članica Nata, kljub temu pa sodeluje v Natovi misiji v Afganistanu (Isaf), je medtem sporočila, da je pripravljena v to državo s februarjem prihodnje leto poslati dodatnih 80 vojakov. Že sedaj v Isafu sodeluje 160 makedonskih vojakov.
Bosna bi donirala orožje
Obrambni minister BiH Selmo Cikotić je medtem v Sarajevu izjavil, da bi bila BiH pripravljena prispevati od 40 do 130 svojih vojakov v misijo Isaf. Dejal je tudi, da bi bila vlada BiH Afganistanu pripravljena donirati odvečno orožje.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.