Po zadnjih podatkih, pridobljenih s pomočjo satelitov ameriške vesoljske agencije Nasa, se je samo v zadnjih petih letih na Grenlandiji, Antarktiki in Aljaski stalilo več kot dva trilijona ton ledu. Več kot polovica te mase se je stalilo na Grenlandiji, Aljaska pa je izgubila okoli 400 milijard ton ledu. Staljeni kopenski led, ki sicer na gladino morij vpliva bistveno manj kot morski led, tako sedaj k dviganju morske gladine prispeva okoli pol milimetra letno.
Znanstveniki pravijo, da so temperature na severu Aljaske v zadnjih nekaj letih porasle že za 9 do 10 stopinj, kar naj bi bilo posledica arktičnega efekta segrevanja. Gre za pojav, ko se Arktika segreva hitreje, kot so predvidevali, taljenje ledu pa je hitrejše kot drugod po svetu.
Svet pa ne izgublja le led, temveč tudi koralne grebene. Uničenih je že skoraj petina koralnih grebenov, večina drugih pa bi lahko bila uničena zaradi vse bolj kislih morij. Koralne grebene v zadnjem času najbolj ogrožata globalno segrevanje in naraščajoče temperature morij, potem ko so že utrpeli škodo zaradi onesnaženja in škodljivih metod ribištva.
"Svet je izgubil okoli 19 odstotkov koralnih grebenov v zadnjih 20 letih," je povedala generalna direktorica Mednarodne zveze za ohranitev narave (IUCN) Julia Marton-Lefevre. "Če se bodo sedanji izpusti ogljikovega dioksida nadaljevali, bodo mnogi koralni grebeni izginili v prihodnjih 20 do 40 letih," je opozorila in poudarila, da je treba podnebne spremembe omejiti na minimum, če želimo ohraniti koralne grebene. Zato je po njenih besedah treba bistveno zmanjšati izpuste ogljikovega dioksida.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.