Porota je v teksaškem Houstonu 61-letnega Allena Stanforda spoznala za krivega 13 od 14 točk obtožnice v zvezi s prevarami vlagateljev preko sistema piramidnih shem.
Tožilstvo je v šestih tednih sojenja prepričalo poroto, da je Stanford prevaral vlagatelje iz ZDA in 100 drugih držav, od katerih je zbiral denar in jim zatrjeval, da je varno naložen v delnice in obveznice. V resnici pa si je polnil lastne žepe za financiranje luksuznega življenja z jahtami in zasebnimi letali.
Njegovi odvetniki po službeni dolžnosti, Stanford je namreč ostal brez denarja, pa so poroti prikazovali vizionarja in človekoljuba, ki je bil največji delodajalec otoške države Antigva in Barbuda, kjer mu je vlada celo podelila viteški naslov.
Ključno za obsodbo je bilo pričanje njegovega nekdanjega glavnega finančnika Jamesa Davisa, ki je opisoval, kako sta s šefom ponarejala poročila in druge papirje, da bi gnala piramidno shemo naprej.
Ista porota, ki je Stanforda obsodila, bo sedaj odločala tudi o zahtevi tožilstva za zaplembo premoženja na več kot 30 bančnih računih v tujini. Med drugim gre za račune v Kanadi, Veliki Britaniji in Švici.
Sojenje drugim vpletenim v to prevaro se bo začelo jeseni. Med drugim bodo iz Antigve in Barbude izročili enega od uradnikov, ki ga je Stanford podkupil. Stanford je v zaporu že vse od leta 2009, sojenje pa je malce zamujalo, ker zaradi psihičnih težav ni bil sposoben sodelovati. Leta 2009 je bil namreč v zaporu pretepen.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.