
Novi teleskopi s povečavami, močnejšimi kot so trenutno v uporabi, bodo človeku omogočili, da bo v nekaj desetletjih odkril življenje na drugih planetih, trdijo znanstveniki pri ameriški vesoljski agenciji Nasa.
"Mislim, da bomo v naslednjih 20 letih odkrili, da v vesolju nismo sami," je med javno debato v Washingtonu dejal Nasin astronom Kevin Hand. Čeprav se morda ta napoved zdi precej drzna, pa je med vsemi znanstveniki zvenela precej resno.
Keplerjev teleskop je namreč že opravil precej dela in je pomagal pri identifikaciji 5000 planetov, več kot so jih identificirali v vsej zgodovini astronomije.
"Pred petimi leti nismo vedeli, da ima 10 do 20 odstotkov zvezd okoli nas okoli sebe planete v velikosti Zemlje, v območju, ki naj bi bilo primerno za življenje. Odkritja, ki bodo svet spremenila za vedno, so že v našem dosegu," je dejal Matt Mountain, direktor Vesoljskega znanstvenega inštituta v Baltimoru.
Raziskovanje s Keplerjevim teleskopom je pokazalo, da ima samo naša galaksija Rimska cesta več kot 400 milijard zvezd, to pa je verjetno le majhen delež podatkov o vesolju.
V letih 2017 in 2018 bo Nasa v vesolje zagnala dva nova projekta, ki bosta namenjena iskanju "nove Zemlje". Projekt TESS predstavlja satelit, ki je namenjen iskanju novega eksoplaneta. Nameščene bo imel štiri teleskope, ki bodo namenjeni iskanju planetov, ki krožijo okoli zvezd. Z njimi bodo skušali tudi ugotoviti, kakšna je temperatura na planetu, ali ima planet atmosfero in če sta na njem voda ter kisik.
"V bližnji prihodnosti bodo ljudje lahko s prstom pokazali na zvezdo in dejali, ta zvezda ima planet, ki je kot Zemlja," je dejala profesorica planetarne znanosti in fizike na univerzi MIT Sara Seager.
V vesolje bodo poslali Webbov teleskop, ki je dolg 6,5 metra, s čimer je več kot dvakrat daljši od Hubblovega teleskopa, ki so ga v vesolje poslali v 90. letih prejšnjega stoletja. A znanstveniki menijo, da bodo pravi preboj naredili šele, ko bo v Zemljini atmosferi krožil 20-metrski teleskop.
Takšen projekt je za zdaj omejen z maso, ki jo sedanje rakete lahko spravijo v atmosfero. Nasa razvija sistem, ki naj bi omogočal dostavo 130-tonskega tovora, s čimer bi za več kot 10-krat presegli zmogljivosti priljubljene ruske rakete Proton, ki je trenutno v uporabi.
Tudi nadobudni iskalci izvenzemeljskega življenja verjamejo, da je odkritje druge Zemlje le še vprašanje časa. "Samo predstavljajte si trenutek, ko bomo našli potencialne znake življenja. Predstavljajte si trenutek, ko se svet zbudi in človeška rasa ugotovi, da je njena dolga osamljenost v času in prostoru končana - možnosti, da v vesolju nismo sami," je dejal Mountain.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.