V petek, na mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta, je v 107. letu starosti umrla tajnica nacističnega ministra za propagando Josepha Göbbelsa, Brunhilde Pomsel.
Pomselova, ki je bila med leti 1942 in 1945 sekretarka in stenografinja v Göbbelsovem uradu, je ves čas trdila, da ni vedela za holokavst, in tudi ko je v starosti 105 let dala prvi poglobljeni intervju o svojem delu v tem temnem obdobju evropske in svetovne zgodovine, je poudarila: "Tega ne delam zato, da bi si očistila vest."
Samo tipkala sem, je svoje delo v osrčju nacističnega propagandnega stroja opisala v seriji intervjujev, ki jih je z njo za dokumentarec Nemško življenje opravil Christian Krönes. Prav on je tudi potrdil informacijo o njeni smrti.
"Vsi ti ljudje, ki danes pravijo, da bi se zoperstavili nacizmu; verjamem, da so iskreni, a verjemite mi, večina se ne bi," je bila prepričana. Ob vzponu nacistične stranke je bila celotna država kot pod nekakšnim urokom, je še dejala in priznala, da se je sicer zanimala za politiko, a jo je mladostni idealizem zavedel.
"Vem, da danes tega nihče ne verjame, vsi mislijo, da smo vedeli vse. A vedeli nismo ničesar, vse so ohranjali v tajnosti," je dejala. Sumničava ni postala niti, ko je življenje za njeno dobro prijateljico judovskega rodu Evo Löwenthal najprej postalo neznosno, nato pa so se za njo izgubile vse sledi. Verjeli smo, da Jude preseljujejo v Sudete, je povedala. Šele leta 2005, ko je obiskala spomenik žrtva holokavsta, je dokončno spoznala, kaj se ji je zgodilo. "Šla sem v informacijsko središče in jim povedala, da nekoga pogrešam. Osebo po imenu Eva Löwenthal," je povedala. Novembra 1943 so jo deportirali v Aushwitz, dve leti pozneje pa razglasili za mrtvo.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.