Francosko ustavno sodišče je skoraj v celoti odobrilo zakon, ki prepoveduje nošenje naglavnih pokrival na javnih krajih. Uvedlo je le eno manjšo spremembo, in sicer zakon ne bo veljal na javnih krajih, namenjenih verskim obredom, saj bi s tem posegali v svobodo veroizpovedi.
Za zakon, ki ženskam prepoveduje nošenje naglavnih pokrival, je septembra v francoskem senatu glasovalo kar 246 senatorjev, proti pa je bil le eden. Zakon je pred tem julija podprl spodnji dom francoskega parlamenta. Sedaj naj bi v veljavo stopil spomladi prihodnje leto, uveljavitev zakona pa bi morebiti lahko preprečila le še razsodba na Evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu.
Po novem zakonu bo morala vsaka oseba, ki bo zakrita v javnosti, plačati 150 evrov kazni, poleg tega pa jo lahko doleti še obvezen tečaj poznavanja državljanskih pravic in dolžnosti.
Tisti, ki bodo ženske silili v nošenje teh pokrival pa bodo morali plačati 30.000 evrov kazni, grozi pa jim tudi zaporna kazen do enega leta. Zakon predvideva tudi šestmesečno uvajalno obdobje, v katerem bodo ženska, ki pokrivala nosijo pojasnili, da jih odslej zaradi nošenja burk in nikabov v javnosti lahko doleti kazen.
Zakon sicer zadeva majhno število francoskih žensk, predvidoma nekje okoli 2000, a je med muslimani naletel na veliko nasprotovanje. Prepričani so namreč, da je to še en udarec za drugo najbolj razširjeno vero v Franciji, hkrati pa to potezo obravnavajo kot še en udarec, ki povečuje islamofobijo. Nekatere ženske so že javno naznanile, da bodo kljub zakonu nosile pokrivala, ki popolnoma prekrivajo obraz.
Zakon bo veljal tudi za turistke z Bližnjega vzhoda, kjer so taka pokrivala bolj pogosta. Ukrep je namenjen izenačevanju med spoloma, zagotavljanju ženskega dostojanstva in varnosti, hkrati pa naj bi tudi podpiral francoske sekularne vrednote, pravijo njegovi podporniki.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.