Egiptovski protesti se tudi po odhodu Hosnija Mubaraka nadaljujejo. Demonstranti so se danes zbrali pred ministrstvom za obrambo in pozivali k odhodu vojske z oblasti, pri tem pa jih je s kamenjem, steklenicami in zažigalnimi bombami napadla skupina neznanih ljudi. Pri tem je po podatkih varnostnih oblasti umrl protestnik, okoli 30 ljudi je bilo ranjenih.
Po navedbah prič niti policija niti vojaške sile niso poskušale prekiniti napada neznancev na protestnike in triurnih uličnih spopadov, ki so sledili.
Demonstrante v Egiptu sicer večkrat napadejo neznani napadalci. Aktivisti za človekove pravice in predstavniki prodemokratičnih gibanj za napade krivijo policijo pod krinko, vojsko v civilnih oblačilih in privržence nekdanjega Mubarakovega režima.
Ustanovil stranko in napovedal zmago v vojni
Mir v Egiptu pa želi vzpostaviti Nobelov nagrajenec za mir in nekdanji vodja Mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohamed El Baradej. Ta je namreč s somišljeniki ustanovil lastno stranko. Kot je dejal ob njeni ustanovitvi, je njegov namen ponovno vzpostaviti enotnost v Egiptu ter uveljaviti cilje revolucije.
El Baradej velja za enega od najvplivnejših egiptovskih politikov. Ko je leta 2010 kritiziral Mubaraka, je bilo to razumljeno kot signal za nemire, ki so v začetku lanskega leta privedli do Mubarakovega strmoglavljenja.
"Želimo si prave demokracije," je dejal 69-letni Baradej, ki je med protirežimskimi protesti v Egiptu postal eden od najbolj prepoznavnih obrazov egiptovske opozicije. Izrazil je tudi upanje, da bo njegova stranka nekoč imela pet milijonov članov, vključno s tistimi Egipčani, ki živijo v tujini.
"Vemo, da je odločitev prepozna, a na koncu bomo zmagali v vojni," je še dejal El Baradej, ki je pred skorajšnjimi predsedniškimi volitvami v Egiptu zaradi protesta nad vladajočim vojaškim svetom umaknil svojo predsedniško kandidaturo.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.