Raketa Falcon 9 ameriškega zasebnega podjetja SpaceX je uspešno pristala na ploščadi na morju v Atlantskem oceanu, potem ko se je kar nekaj poskusov končalo klavrno. Tokratni poskus je bil že peti po vrsti. To ploščad so poimenovali Of Course I Still Love You (seveda te imam še rad), prva se je imenovala Just Read the Instructions (preberi navodila).
Congrats to the @SpaceX team & @ElonMusk! Way to stick the landing & send #Dragon to @Space_Station. https://t.co/TCJCQljJBZ
— NASA (@NASA) April 8, 2016
V centru, kjer so zaposleni spremljali dogajanje, je bučno završalo in razlegel se je val veselja.
Nosilna raketa Falcon je sicer že uspešno vertikalno pristala, in sicer lani 22. decembra, a takrat je bil pristanek na trdnih tleh. Podjetje pa je vseskozi želelo pristati tudi na ploščadi na morju.
Podjetje po pojasnilih prvega moža Elona Muska pri pristajanju na robotski ploščadi na morju vztraja, ker se lahko ploščad prilagaja letom in tako lahko znižajo stroške porabe goriva, hkrati pa je tudi bolj varno, saj je pristajanje daleč stran od ljudi.
Že letos sta se ponesrečila dva poskusa, januarja je skoraj uspelo, a se je ena izmed pristajalnih nog zlomila in je raketa padla in eksplodirala, prejšnji mesec pa so bili vremenski pogoji zaradi vetra tako slabi, da je bilo upanja na uspešen zaključek izjemno malo.
Dragon bo dostavil zaloge
Glavni cilj misije je sicer dostaviti zaloge na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS). Iz Cape Canaverala na Floridi so namreč izstrelili raketo s tovorno kapsulo Dragon, ki bo prinesla okoli 3100 kilogramov zalog in znanstvene opreme astronavtom na ISS. Tudi ta misija poteka dobro, Dragon bo do ISS po načrtih prispel v nedeljo.
Od tam bo nato nazaj na trdna tla prinesel pomemben tovor, astronavti bodo namreč naložili nekatere vzorce, ki sta jih zbrala ameriški astronavt Scott Kelly in ruski kozmonavt Mikhail Kornienko na enoletni misiji na ISS. Dragon se bo na Zemljo predvidoma vrnil 10. maja.
Z Dragonom SpaceX prvič letos dostavlja zaloge na ISS. Lani se je zadnja misija ponesrečila, saj je raketa le nekaj minut po vzletu eksplodirala. Šest prejšnjih misij, ki jih podjetje opravlja za Naso, je bilo uspešnih.
Napihljiv modul in miši
Ta misija ima še dve posebnosti. S seboj je raketa v vesolje ponesla napihljiv modul (Bigelow Expandable Activity Module BEAM). Gre za 1,4 tone težko napihljivo strukturo, ki se lahko razširi na 1,5 krat 3,6 metra velik bivalni prostor. Za Naso modul razvija podjetje Bigelow Aerospace, je pa vizija, kako astronavtom nuditi varen prostor za delo in bivanje, hkrati pa je modul tudi kompakten in enostaven za transport. Vse to se izdeluje z mislimi na prihodnje misije na Mars.
Ko bo modul prispel do ISS, ga bodo s posebno roko pritrdili na postajo. Za zdaj bodo astronavti modul uporabljali za zbiranje podatkov in testiranje njegove uporabnosti, če kaj pušča in kako uspešna je zaščita proti radiaciji. BEAM bodo testirali dve leti, nato ga bodo odvrgli in v atmosferi bo zgorel.
Na ISS tokrat pošiljajo tudi žive miši, da bodo testirali zdravila za ohranjanje mišične mase. To bo nekoč pripomoglo astronavtom, ki se soočajo z mišično atrofijo, pri čemer gre za postopno propadanje mišičnih vlaken.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.