Tujina

Usodna ljubezen do Miloševića

Frankfurt/Berlin/Pariz, 05. 05. 2006 14.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nadaljujejo se protesti zaradi umika drame Petra Handkeja z repertoarja pariškega gledališča.

Handkejevo dramo Spiel vom Fragen oder die Reise ins sonore Land bi po prvotnem načrtu morali igrati januarja in februarja 2007, vendar jo je pariško gledališče Comedie Francaise umaknilo z rertoarja. Umik drame je vodstvo gledališča utemeljilo s Handkejevo navzočnostjo na pogrebu Slobodana Milosevića.

Sam Handke je za pariški Le Monde izjavil, da ga zadeva navdaja z odporom, medtem ko je ravnatelj Marcel Bozonnet zavrnil očitke o cenzuri.

"Nikoli nisem nastopal v vlogi zanikovalca," je povedal Peter Handke v zvezi z namigovanji na srbske vojne zločine. 63-letni Handke je mednarodnemu sodišču ZN v Haagu pripisal krivdo za Miloševičevo smrt v zaporu.

Potezo teatra Comedie Francaise sta kritizirala ravnatelj Berliner Ensemblea Claus Peymann in francoski minister za kulturo Renaud Donnedieu de Vabres. Francoski minister je ravnatelju gledališča pisal, da se sicer ne želi "vmešavati v programske odločitve", vendar naj bi Handkejevo delo vendarle zastavljalo "vprašanja univerzalnega dometa, zato bi ga bilo v teh nemirnih časih vredno uprizoriti".

Bozonnet je zavrnil očitke o cenzuri. "Vodja enega teatra se je odločil, da določene igre ne bodo uprizorili, vsi ostali pa to lahko storijo," je dejal. "Handkeju puščate veliko svobode, pa jo dajte še meni." Zanj je nezaslišano, kar je Handke povedal ob Miloševićevem grobu. "Te osebnosti ne morem sprejeti v svojem gledališču."

Handke je 18. marca ob grobu nekdanjega srbskega voditelja, obtoženega vojnih zločinov, dejal, češ da je "srečen, da je ob Slobodanu Miloševiću, ki je branil svoj narod". Handke je v pismu, ki ga je poslal časniku Nouvel Observateur zanikal, da bi izrekel kaj takega.

Ravnatelj berlinskega gledališča Claus Peymann je umik igre označil kot "šokanten in enkraten primer kulturne cenzure", češ da je Handkejevo delo je "manifest nenasilja" in ga zaznamuje "globoka človečnost". Peymann je izrek nekdanjega francoskega predsednika Charlesa de Gaullea - "Voltairja ne gre zapreti!" preoblikoval v "Handkeja ne gre prepovedati!".

Minule dni so proti umiku Handkejeve drame s sporeda pariškega gledališča protestirali številni pisatelji in filmski ustvarjalci, med njimi Michael Haneke, Emir Kusturica, Robert Menasse, Josef Winkler, Paul Nizon. Direktor dunajskega Burgtheatra Klaus Bachler je odločitev opredelil za "absurdno in noro". V bran Handkeju stopila tudi Nobelova nagrajenka Elfriede Jelinek, o njej pa je ravnatelj pariškega gledališča dejal, da je "padla na glavo".

Bozonnetu v bran je stopil Jaques Blan, direktor Narodnega gledališča v Brestu, češ da je Handke "sramota za evropsko gledališče", in predlagal prepoved igranja Handkejevih dram v eni sezoni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.