Ubežnik pred ameriškimi oblastmi Edward Snowden, ki je javnosti razkril podrobnosti ameriškega nadzora na svetovnem spletu, je še vedno v tranzitnem območju moskovskega letališča Šeremetjevo. Odločitev o njegovi nadaljnji usodi je v rokah Rusije, je dejal ekvadorski predsednik Rafael Correa. Snowden je sicer zaprosil za politični azil v Ekvadorju, toda, kot pravi Correa, mora biti Snowden najprej na ekvadorskem ozemlju, nato pa lahko ekvadorske oblasti obravnavajo njegovo prošnjo.
Correa pravi, da bo njegova vlada prisluhnila mnenju ameriških oblasti, vendar bodo končno odločitev sprejeli v Ekvadorju. Snowdnu je še sporočil, "naj se drži" in dodal, da ima ustanovitelj WikiLeaksa Julian Assange še vedno vso podporo Ekvadorja, čeprav jim je povzročil nekaj težav s Snowdnom.
Nekdanjega pogodbenega analitika ameriške Agencije za nacionalno varnost (NSA) so ZDA zaradi razkritja tajnih programov nadzora telefonskih in spletnih komunikacij obtožile vohunstva.
Snowden je minulo nedeljo iz Hongkonga pribežal v Moskvo, vendar ne more zapustiti države oziroma prečkati ruske meje, saj so mu ZDA preklicale potni list. Po mnenju strokovnjakov bi sicer za pridobitev statusa begunca zadostovalo, če bi mu uspelo priti do ekvadorskega veleposlaništva v Moskvi.
Kot so pred tem že poročali ruski mediji, naj bi se oblasti Ekvadorja, kjer je Snowden po zgledu ustanovitelja WikiLeaksa Juliana Assangea zaprosil za politični azil, z ruskimi predstavniki pogovarjale o tem, kaj storiti v zvezi s 30-letnim ubežnikom. ZDA sicer pritiskajo na Rusijo, naj jim Snowdna izročijo.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.