Evropski komisar za širitev Olli Rehn je danes v Stockholmu izjavil, da je po zastoju v Varnostnem svetu ZN Evropska unija pripravljena prevzeti krmilo v prizadevanjih za rešitev prihodnjega statusa Kosova. "Ponavadi nisem ne optimist ne pesimist, sem realist. Zdaj je potrebna stvarnost pri reševanje tega vprašanja," je dejal Rehn po pogovorih s švedskim zunanjim ministrom Carlom Bildtom.
Rehn je izrazil razočaranje nad Rusijo. "Rusija govori o multilateralizmu, a se kljub temu raje zateka k enostranskim dejanjem," je dejal Rehn. Bildt je na drugi strani dejal, da se v okviru EU nadaljujejo prizadevanja za rešitev statusa Kosova, pri čemer je poudaril, da eno od nerešenih vprašanj ostaja prihodnja vloga ZN.
Romunski parlament o Kosovu
Romunski parlament pa je danes na skupni seji obeh domov sprejel izjavo o Kosovu, v kateri se zavzema za nadaljevanje pogajanj in sklic evropskega vrha, posvečenega vprašanju te pokrajine. V dokumentu, za katerega je glasovalo 239 poslancev, sedem se jih je vzdržalo, piše, da se Romunija zavzema za nadaljevanje korakov, usmerjenih v iskanje sporazumne rešitve z resolucijami Varnostnega sveta ZN.
"Parlament romunskim oblastem predlaga, naj sprejmejo dosledno in enotno stališče v primeru enostranske razglasitve neodvisnosti Kosova, ki bi moralo odražati varnostne interese v regiji kot tudi romunske nacionalne interese," piše v izjavi, ki sta jo predlagala odbora za zunanje odnose obeh domov parlamenta.
Po tem ko se varnostni svet Evropske unije v sredo ni mogel dogovoriti o prihodnosti srbske province, mora biti Evropska unija sedaj pripravljena, da bo vodila Kosovo na njegovi poti do neodvisnosti.
''Procesov se ne da ustaviti''
"Evropska unija in Kosovo se morata sporazumeti, kaj bosta v prihodnje razumno storila, brez kakršnegakoli izsiljevanja. Jasno je, da se nekaterih procesov ne da ustaviti,“ je povedal zunanji minister Dimitrij Rupel.
Sredina razprava v Varnostnem svetu Združenih narodov o Kosovu je pokazala, da varnostni svet ZN ni sposoben rešiti vprašanja prihodnjega statusa srbske pokrajine pod upravo ZN. Izjave diplomatov tako kažejo, da se bo reševanje statusa preselilo v roke EU, ki bo skupaj z ZDA prihodnje leto po srbskih predsedniških volitvah Kosovo pripeljala v nadzorovano neodvisnost.
Kosovski Albanci so se sicer za samostojnost odločili že leta 1999, ko je zveza NATO s Kosova pregnala srbsko vojsko in so nadzor nad pokrajino prevzeli ZN. Razplet krize je sedaj povsem odvisen od tega, kaj bo storila Srbija. Srbski zunanji minister Vuk Jeremič je v sredo dejal, da Srbija ne bo uporabila vojaške sile, ampak bo z diplomatskimi, pravnimi in gospodarskimi sredstvi vplivala na odpravo morebitne enostranske razglasitve samostojnosti Kosova.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.