Spodnji dom britanskega parlamenta bo o izstopnem sporazumu, ki ga je januarja že zavrnil, glasoval v torek. Če bodo sporazum zavrnili spet, bo v sredo na vrsti glasovanje o tem, ali naj Združeno kraljestvo zapusti brez dogovora. V primeru, da poslanci zavrnejo tudi to možnost, bodo dan za tem glasovali o možnosti, da London zaprosi Evropsko unijo za kratko preložitev brexita.
Ločitveni dogovor so pred dvema mesecema sicer že zavrnili s 432 glasovi proti 202, opozicijski laburisti pa so napovedali, da bodo vnovič glasovali proti dogovoru.
Britanska premierka Theresa May bo sicer še pred glasovanjem nagovorila parlament in predstavila predlog, o katerem bodo glasovali. Glavni pogajalec EU za brexit Michel Barnier sicer poudarja, da je žogica sedaj na britanski strani: "Mi smo se pogovarjali konec tedna, zdaj pa se morata pogajati vlada in parlament v Londonu."
Barnier je sicer ponovil, da je njegova pogajalska ekipa Londonu ponudila vse, kar je lahko. Med drugim so jim ponudili možnost, da bi Velika Britanija lahko enostransko zapustila carinsko unijo, ne pa tudi Severna Irska. V Londonu tej možnosti nasprotujejo.
Mayeva na pogovore z Junckerjem
Mayeva je sicer odpotovala v Strasbourg na še zadnje pogovore s predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem. Pridružil se naj jima bi tudi Barnier.
Britanski uradniki so pred tem posvarili, da njen obisk ne pomeni, da je dogovor dosežen, ampak da premierka meni, da je lahko napredek dosežen zgolj na pogovorih na štiri oči.
Po pogovorih z Junckerjem in Barnierjem se bo po poročanju britanskih medijev Mayeva srečala še s predsednikom Evropskega parlamenta Antoniom Tajanijem in glavnim pogajalcem parlamenta za brexit Guyem Verhofstadtom.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.