V Kaliforniji so v znanem zaporu San Quentin s smrtonosno injekcijo usmrtili trikratnega morilca Donalda Beardsleeja, kar je prva izvršitev smrtne kazni v tej ameriški zvezni državi v zadnjih treh letih.
Nekdanji igralec avstrijskega rodu Arnold Schwarzenegger je 11 ur pred izvršitvijo smrtne kazni zavrnil prošnjo 61-letnega Beardsleeja, obsojenega zaradi umora dveh žensk leta 1981, naj ohrani njegovo življenje.
V izjavi ob zavrnitvi obsojenčeve prošnje je Schwarzenegger dejal, da je podrobno preučil prošnjo Donalda Beardsleeja za pomilostitev, skupaj z vsemi dokazi in pričanji na sodišču. "Država in zvezna sodišča so potrdili njegovo obsodbo in kazen in nič v njegovi prošnji ali spremljevalnih dokumentih o njegovem primeru me ni prepričalo, da ni razumel teže svojega dejanja oziroma da ni prav, če nekdo umori človeka."
Tudi kalifornijsko vrhovno sodišče je pred tem dvakrat zavrnilo Beardsleejevo prošnjo za pomilostitev. Obsojeni je bil spoznan za krivega, ker je leta 1981 v San Franciscu s streli iz orožja umoril 23-letno Patty Geddling, njeni 19-letni prijateljici Stacey Benjamin pa prerezal vrat, zaradi česar je umrla tudi ona. Šlo naj bi za spor glede droge.
Pred tem je bil Beardselee predčasno izpuščen na prostost iz zapora v ameriški zvezni državi Missouri, kjer je odsedel sedem let v zaporu zaradi uboja Laure Griffin, ki jo je zadavil in zabodel. Po umoru v Kaliforniji pa so njegovi zagovorniki trdili, da je pred tem utrpel težje poškodbe možganov, zaradi česar je bila zmanjšana njegova sposobnost razumevanja svojih dejanj.
Po ameriškem zakonu lahko guverner svojo prvotno odločitev prekliče in potrdi pomilostitev vse do začetka izvrševanja usmrtitve.
Protesti zoper smrtno kazen
Pred zaporom v Kaliforniji se je ob usmrtitvi Beardsleeja zbralo okoli 300 nasprotnikov smrtne kazni. Zaradi nestrinjanja, da je kalifornijski guverner avstrijskega rodu dovolil izvršitev smrtne kazni, se je nekaj protestnikov zbralo tudi pred ameriškim veleposlaništvom na Dunaju. Avstrijska podružnica Amnesty International pa je pozvala Avstrijce, naj Schwarzeneggerjevemu uradu pošljejo protestna pisma.