Kitajska je objavila, kako pomembni so usmrčeni zaporniki za zdravstveni sistem te države. Kar 65 odstotkov organov za presaditve namreč pride prav od njih. Pred prostorom za usmrtitve tako vedno čaka reševalno vozilo, v katerem umrlim takoj po smrti odstranijo ledvice, jetra in srce.
Namestnik ministra za zdravje Huang Jiefu je ob tem prepričan, da zaporniki "gotovo niso primeren vir za donacijo organov“. Poudaril pa je, da imajo pravico do takšne odločitve, in zagotovil, da obstajajo varovalke, ki preprečujejo zlorabe. Zaporniki, ki se odločijo za darovanje organov, morajo namreč podpisati pisno izjavo.
Qian Jianmin, vodilni kirurg v šanghajski bolnišnici, kjer izvajajo presaditve, pa se s tem ne strinja. Namiguje na to, da se v sistemu, kjer vsako leto usmrtijo na tisoče ljudi, organe pa dobi samo en odstotek tistih, ki jih potrebujejo, pojavljajo številne zlorabe.
Bolnišnice se morajo namreč ukvarjati tudi z vrsto birokratskih postopkov na različnih ravneh, zaradi česar lahko hitro pride do korupcije, pravi. "Ljudje včasih ignorirajo zakonito pot, da bi čim bolj povečali dobiček,“ je še dejal, vendar o podrobnostih ni hotel govoriti.
Število usmrčenih na Kitajskem je sicer državna skrivnost, vendar pa presega seštevek števil usmrčenih v vseh drugih državah na svetu. Lani se je število sicer malce zmanjšalo, saj je začel veljati zakon, da mora vsako usmrtitev potrditi vrhovno sodišče. To pa je vplivalo tudi na zalogo organov za transplantacije.
Vsako leto na nove organe tako čaka približno milijon Kitajcev, pravočasno pa jih dobi samo en odstotek. Ljudje sicer nad prostovoljno donacijo niso navdušeni – od leta 2003 se jih je za to odločilo samo okrog 130.
Zdaj zato poskusno vzpostavljajo nov sistem, ki bo med drugim ključeval fond, od koder bodo sredstva namenjali družinam darovalcev.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.