Tujina

Usklajen napad na Bushevega kritika

New York, 30. 05. 2008 09.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Bushevi sodelavci so močno napadli Scotta McClellana, ki je v svoji knjigi spominov kritiziral ameriškega predsednika.

Nekdanji člani administracije, med njimi svetovalec Dan Bartlett in tiskovni predstavnik Ari Fleischer ter politični strateg Karl Rove, so uprizorili usklajen napad na Scotta McClellana, ki so ga na nek način pomilovali kot človeka z duševnimi težavami. Motijo jih namreč navedbe, ki jih je v svoji knjigi spominov "Kaj se je zgodilo: Znotraj Busheve Bele hiše in washingtonske kulture zavajanja" napisal nekdanji tiskovni predstavnik Bele hiše McClellan.

McClellan je bil Bushev tesen sodelavec, zdaj pa opozarja na predsednikove napake.
McClellan je bil Bushev tesen sodelavec, zdaj pa opozarja na predsednikove napake. FOTO: Reuters

Njegov predhodnik Fleischer mu je naravnost sporočil, da naj le uživa v kratki priljubljenosti med levico, ki ga bo hitro zavrgla in takrat bo videl, kako je razočaral prijatelje.

Vsi skupaj so izražali razočaranje nad njegovimi navedbami v knjigi, da si je Bush od samega začetka, ne glede na dokaze, prizadeval za vojno proti Iraku in drugimi razkritji, ki pa jih javnost ni slišala prvič. Njihova moč je v tem, da prihajajo od tesnega sodelavca predsednika, ki ga je Bush pripeljal s seboj iz Teksasa. Zdaj McClellana nekdanji prijatelji obtožujejo, da je v knjigo natrosil izmišljotine, da bi jo bolje prodal.

McClellan je v nastopu na televiziji NBC vztrajal pri vseh trditvah. Na pogosta vprašanja, zakaj o tem ni govoril že prej ali zakaj ni odstopil, če se ni strinjal s politiko, je odgovoril, da je imel Busha rad in mu je verjel na besedo. Mnenje je spremenil šele, ko je zapustil Belo hišo in s tem tudi "mehurček", v katerim živijo visoki člani administracije z Bushem na čelu, skozi katerega ne prodre nasprotno mnenje. McClellan je zatrdil, da je knjigo napisal, ker je zvest resnici in vrednotam, v katerih je bil vzgojen.

'Bush je ravnal po občutku'

Bartlett trdi, da McClellan ni mogel vedeti, kaj se je dogajalo pred vojno v Iraku, ker je bil le namestnik Fleischerja, zadolžen za notranjo politiko, McClellan pa odgovarja, da je Fleischerja velikokrat nadomeščal in bil na pomembnih sestankih. McClellan je med drugim tudi dejal, da je bil Bush preveč spoštljiv in ustrežljiv do podpredsednika Dicka Cheneyja, ki velikokrat ni delal v predsednikovo korist. Kritiziral je tudi Condoleezzo Rice, ki naj bi bila preveč ubogljiva do Cheneyja in nekdanjega obrambnega ministra Donalda Rumsfelda.

McClellan je Busha opisal kot človeka, ki deluje po občutku, bolj kot po argumentih, med drugim pa v knjigi celo piše, da mu je Bush sam priznal, da je odobril izdajo imena tajne agentke Cia Valerie Plame, da diskreditirajo njenega moža, veleposlanika Josepha Wilsona, kritika vojne proti Iraku. V knjigi McClellan omenja tudi, da je Bush po telefonu svojemu političnemu podporniku dejal, da se "ne spomni", da bi kdaj užival kokain.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tomazbodner
30. 05. 2008 17.11
Saj to je Bushev najvecji problem - je zgolj lutka v rokah Cheneya...
Alexx7
30. 05. 2008 11.35
Je pa sploh potrebno o tem kavbojcu zgubljati besede? Napadli so ga? Zakaj, ker je se olepsal resnicno situacijo? Nagradit bi ga morali, biseri...