Temperature so v ponedeljek že ob 10. uri zjutraj presegle 30 stopinj Celzija. Na površju avtomobila smo izmerili 61 stopinj, v notranjosti pa 51. Temperatura vsako sekundo narašča in človek v takšni temperaturi v avtomobilu ne bi zdržal več kot par minut. "Ja, res izjemno neprijetno. S tem, ko odpreš okno, dobiš nekakšen veter odrešitve. Moramo pa vedeti, da ko sedemo v avto, že vsaj za 10 stopinj hitro znižamo temperaturo, ker so odprejo bočna vrata," razloži Jure Gregorčič iz Motorevije AMZS.
Tako visoke temperature so zelo nevarne, še preden se zavemo, nas lahko doleti vročinska kap pa opozarjajo zdravniki. Samo nekaj minut ali ur v razgretem avtomobilu je lahko smrtno nevarnih, sploh za otroke, ki še nimajo dobrega nadzora nad termoregulacijo, tako da je obvezno vzeti otroka ali kogarkoli iz avta. "Če bi kot mimoidoči prišli tu mimo in zagledali otroka znotraj, bi nemudoma morali poklicati policijo in poskušati odpreti avto, ker je to toplotna past," še opozarja Gregorčič. Znaki tega so povišana telesna temperatura, rdeča in suha koža, vrtoglavica, slabost in pospešen srčni utrip. Kaj lahko ob tem naredimo? Pomembno je, da odstranimo vsa odvečna oblačila in začnemo čimprej z ohlajanjem, bodisi z vodo ali s hladnimi obkladki, ki jih predvsem nameščamo na pazduhe, dimlje, vrat in glavo.
Da pa teh skrajnih primerov ne bi bilo, je treba zase in za najbližje poskrbeti že prej. Paziti moramo torej tudi na prehrano. Ne smemo jesti pretežke hrane, da nismo brez energije. Pomembno je namreč, da se hrana lahko potroši, spremeni v energijo. Nujno je še, da dovolj pijemo. Tudi kapa ali očala pomagajo. Poskusimo se izogibati soncu in vročini sredi dneva, ko je najbolj vroče. Enako velja za avtomobil, če pa se vožnji ne moremo izogniti, naj bo prevozno sredstvo primerno ohlajeno. To pomeni nekaj manj stopinj kot na prostem. Prevelika temperaturna razlika je namreč prav tako nevarna. "Vsakršni takšni prehodi iz 20 na 35 stopinj so za telo stresni, zato je treba ohranjati notranjost prostorov bolj okoli 23 ali 24 stopinj Celzija in se izogibati prevelikim prehodom v vročino, kot je zunaj," pa pravi Luka Lipar, specialist kardiologije in vaskularne medicine.
Teh navodil se bomo morali držati še kar nekaj časa, saj lahko vročinski val traja tudi dva tedna.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.