
Nemčija se sooča s številnimi grožnjami terorističnih napadov. Zato so poostrili varnostne ukrepe na letališčih ter železniških in avtobusnih postajah. Tokrat so jih namibijski kolegi obvestili, da so pri pregledu prtljage, ki naj bi jo naložili na letalo Air Berlin, odkrili sumljivo napravo, poročajo tuji mediji. Po prvih informacijah naj bi šlo za eksplozivno napravo, ki je bila opremljena z detonatorjem in uro, ki naj bi že odštevala čas. Naprava je bila, kot že rečeno, skrita v prtljagi, toda ni še znano, ali so namibijski policisti odkrili tudi lastnika prtljage. Letalo naj bi poletelo iz namibijske prestolnice Windhoek, njegova destinacija pa je bil nemški München.
O odkritju so takoj obvestili nemške kolege. Ni še popolnoma jasno, za kakšno vrsto eksplozivne naprave sploh gre, so nato sporočili nemški policisti.
Karto za let je imelo 296 potnikov, ki so jih namibijski policisti nato še enkrat preiskali. Potniki naj bi že ponoči varno prispeli v Nemčijo. Nemški kriminalisti so v Namibijo iz Južnoafriške republike že poslali svojega sodelavca. Prav tako pa naj bi v Namibijo odpotovali tudi preiskovalci iz Nemčije.
Incidenti se vrstijo

Že včeraj so na letališču v Hamburgu odkrili sumljivo elektronsko napravo, ki so jo bombni strokovnjaki razstrelili. Napravo je na stranišču našla snažilka, šlo pa naj bi za "nekaj elektronskega", je včeraj sporočila nemška policija.
Nemške oblasti so prejele namige, ki so očitno bili upravičeni, da naj bi nekatere teroristične skupine načrtovale napade proti koncu novembra. Načrtovali naj bi kar serijo napadov. Kljub temu je nemški notranji minister Thomas de Maiziere dejal, da obstaja razlog za skrb, ne pa tudi za histerijo.
Nemčija že kar nekaj časa velja za potencialno tarčo napada, saj imajo v Afganistanu okoli 4590 predstavnikov vojaškega osebja.
"Storiti moramo vse, da zavarujemo javnost"

Vodja nemškega policijskega sindikata Konrad Freiberg je medtem danes ocenil, da ima Nemčija "manko na področju varnosti". Nemčija po njegovih besedah ni pripravljena na teroristični napad. "Na poti smo zgrešili nekaj korakov in varnostni manko je pritegnil pozornost," je še dejal Freiberg. Razmere v Nemčiji je – potem ko so oblasti v Berlinu v sredo javnost seznanile s "konkretnimi namigi", da naj bi teroristi za konec meseca načrtovali teroristični napad v Nemčiji – Freiberg opisal kot "resne". "Storiti moramo vse, da zavarujemo javnost," je še dejal prvi mož nemškega policijskega sindikata.
Trije načini za napad
Po navedbah nemških strokovnjakov za varnost bi lahko sicer napadalci v Nemčiji izvedli tri različne vrste terorističnih napadov. Tako bi lahko teroristi napadli po vzoru napadov iz Mumbaija, kjer so islamski skrajneži novembra 2008 napadli več obljudenih ciljev v tej finančni metropoli na zahodu Indije, med drugim luksuzni hotel, železniško postajo in judovski center. Napadalci so zajeli več sto talcev, skupno pa je napad zahteval 160 smrtnih žrtev. Umrlo je tudi devet napadalcev.
Pristojni v Nemčiji domnevajo tudi, da bi lahko pripadniki teroristične mreže Al Kaida načrtovali hitre napade z lahkim orožjem na javnih mestih v Evropi, tudi Nemčiji. Od 15 do 20 islamistov, ki bi bili izurjeni za tovrstne napade, naj bi bilo že v Evropi. Nemški strokovnjaki sicer ob tem opozarjajo, da doslej nimajo nobenih resnih indicev o konkretnih krajih napadov, tudi ne o morebitnih napadih na božične sejme.
Tretjo grožnjo pa naj bi predstavljali "speči" islamisti. Ti naj bi doslej neopazno živeli v Nemčiji, hkrati pa v tajnosti pripravljali napade in naj bi udarili, ko jih bodo "aktivirali".
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.