Francoski predsednik Nicolas Sarkozy in britanski premier David Cameron sta v skupni izjavi zapisala, da koalicija spoštuje libijsko narodno unijo, suverenost in neodvisnost. "Nočemo vojaške okupacije Libije," sta še zapisala in dodala, da je edina možnost za Libijo trajna politična rešitev. Visoka politika poziva Gadafijeve podpornike, naj ga nehajo podpirati, preden bo "prepozno", upornike pa, naj pomagajo pri procesu tranzicije.
Uporniki niso zavzeli mesta Sirte
BBC poroča, da libijski uporniki niso uspeli zavzeti rojstnega mesta voditelja Moamerja Gadafija, Sirte, čeprav so trdili drugače. Mesto naj bi osvojili v noči na ponedeljek. Predstavnik upornikov Shamsidin Abdulmolah je potrdil, da je Sirta v rokah protestnikov, in dodal, da pri vstopu v mesto niso naleteli na omembe vreden upor. A BBC poroča še, da so uporniki, potem ko so zavzeli Bin Džavad, padli v zasedo Gadafijevih sil in morali so se umakniti.
Reutersov novinar je iz Sirte včeraj poročal, da je videl, kako je konvoj 20 vojaških vozil, med njimi tovornjak, na katerem so bile protiletalske puške, zapustil Gadafijevo oporišče v Sirti in se pomikal zahodno proti Tripoliju. Tja so se v avtomobilih odpravile tudi številne družine z vsem svojim premoženjem. Novinar je še poročal, da je ponoči slišal štiri eksplozije, a ni vedel, ali so odjeknile v mestu ali na obrobju.
Zjutraj so iz mesta poročali še o devetih močnih eksplozijah. Podrobnosti še niso znane, a ob istem času je bilo slišati tudi vojaška letala, kar nakazuje, da bi eksplozije lahko bile posledica napada koalicijskih sil. Te so po poročanju libijske televizije v nedeljo prvič bombardirale Sirto.
Zahodna koalicija je z letali napadla poveljstvo ene od Gadafiju najbolj zvestih enot, ki je odgovorna za večino napadov na civiliste, je povedal ameriški admiral Bill Gortney. Bombardirali so tudi dele Tripolija, poročata arabski televiziji Al Arabija in Al Jazeera. Libijska državna televizija pa poroča, da so zahodne zračne sile napadle tudi civilna in vojaška območja v mestih Garyan in Mizdah. Garyan je od Tripolija oddaljen približno 100, Mizdah pa 184 kilometrov.
Britanska letala so v Sabi uničila bunkerje libijske vlade, v katerih je bilo shranjeno strelivo. "Uničeni so bili bunkerji, v katerih so bile zaloge streliva za sile libijske vlade. S tem strelivom so napadali civiliste na severu države, tudi v Misrati," so sporočili z britanskega ministrstva za obrambo.
Libijska državna tiskovna agencija Jana je sicer poročala, da so Zahodne sile ob zori začele obstreljevati poseljene dele južnega mesta Saba in uničile nekaj hiš. Zdravstveno ministrstvo je potrdilo, da so med žrtvami tudi civilisti.
Gadafijeve sile ustavile upornike?
A neodvisni viri novice o padcu Sirte še niso potrdili. Tudi Reutersov dopisnik iz Sirte je sporočil, da ni nobenih znakov, da mesto obvladujejo uporniki. "Tu vse izgleda dokaj normalno. V mestu je nekaj policije in vojakov, a nobenih bojev," je povedal.
Prav tako nekateri mediji poročajo, da so Gadafijeve sile ustavile napredovanje upornikov in jih začele napadati s težkim topništvom na cesti, ki vodi od Ben Džavada proti Nofiliji v smeri Sirte.
Libijski minister za zunanje zadeve je naznanil prekinitev ognja proti "terorističnim skupinam" v Misrati. "Zunanji minister je sporočil, da so protiteroristične enote nehale streljati na oborožene skupine teroristov," poroča libijska tiskovna agencija Jana. "V Misrati je sedaj varno in mirno. Libijsko zunanje ministrstvo tako poudarja libijsko zavezanost premirju." Uporniki pa poročajo, da se spopadi nadaljujejo.
Libijski uporniki so že pred tem izgubili del mesta Misrata. "Del mesta nadzirajo uporniki, drugi del pa sile, zveste Gadafiju," je povedal predstavnik upornikov. Vlada pa je iz Tripolija sporočila, da so "osvobodili" Misrato, edino mesto na zahodu države, ki so ga v zadnjih dneh nadzirali uporniki. Podrobnosti niso razkrili. Gadafijeve sile so sicer danes mesto bombardirale. Pri tem naj bi umrlo osem ljudi, več kot 24 pa je ranjenih.
Že v nedeljo so uporniki po strateško pomembni Adždabiji in naftnem pristanišču Bregi zavzeli še Ras Lanuf in Bin Džavad. Ras Lanuf, ki je prav tako pomemben za proizvodnjo nafte, leži 370 kilometrov zahodno od trdnjave upornikov Bengazija in 210 kilometrov od Adždabije. V rokah Gadafijevih sil je bil od 12. marca. Po zavzetju s strani upornikov je bilo na cestah videti zapuščeno orožje, v mestu pa delno porušene zgradbe. Uporniki, ki so zavzeli Bin Džavad, 50 kilometrov zahodno od Ras Lanufa, pa so povedali, da so izkoristili pomoč francoskih letal, ki so v napadu na to vas uničila več tankov. Uporniki naj bi sicer spet prevzeli nadzor tudi nad naftnim pristaniščem al Burajka.
Fotografije libijskih upornikov v Bregi:
Nato prevzel popolno poveljstvo
Zveza Nato se je sicer včeraj odločila, da bo prevzela popolno poveljstvo nad vojaško operacijo v Libiji, ki jo je doslej vodila mednarodna koalicija pod vodstvom ZDA, ki je Gadafijeve sile začela napadati minuli teden. "Nato se je danes odločil, da bo izpolnil vse vidike resolucije VS ZN iz leta 1973, da bi zaščitil civilno prebivalstvo in s civilnim prebivalstvom poseljena območja, ki jim grozi napad Gadafijevega režima," je pod pogojem, da ostane anonimen, povedal uslužbenec Nata.
Generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen je naknadno povedal, da bo dogovor o Natovem prevzemu popolnega poveljstva nad operacijami v Libiji imel "takojšen učinek".
Zveza sicer že vodi pomorske operacije, katerih cilj je preprečiti, da bi v Libijo prihajali orožje in plačanci, in je tudi pristala na okrepitev uveljavljanja prepovedi letov Gadafijevih letal. V skladu z novim dogovorom pa bo izvajala tudi napade na kopenske cilje, kot so tanki in artilerija, v primeru, da bo ogroženo civilno prebivalstvo.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.