Tujina

Uporniki vedno bolj drzni

Bagdad, 27. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Iraški uporniki so napadli in za kratek čas zavzeli vladno poslopje v bližini Bagdada. Medtem pa se je Alavijeva stranka izrekla za preložitev volitev.

Ameriška vojaka v Iraku
Ameriška vojaka v Iraku FOTO: Reuters

"Neznani oboroženi moški so napadli dve policijski postaji in mestno hišo, ki jim jo za trenutek uspelo tudi zasesti," je dogajanje opisal občinski uradnik v mestu Al Kalis Saad Ahmed Abas. Ameriška vojska in iraške varnostne sile so nadzor nad poslopjem ponovno prevzela po dveh urah srditih spopadov z okoli 100 uporniki.

Namestnik guvernerja province Dijala pa je sporočil, da sta bila v prijateljskem ognju ubita dva njegova varnostnika, trije pa so bili ranjeni. Skupina je bila namenjena v Kalis, da bi pomagala pri raziskovanju davišnjega incidenta.

Nove žrtve v Iraku

Uporniki so v bližini ameriške postojanke v zrak pognali mino in ubili ameriškega vojaka. Napad se je zgodil v mestu Duluija, približno devetdeset kilometrov severno od Bagdada. V invaziji na Irak je do sedaj umrlo že 957 ameriških vojakov.

Davi pa je odjeknila še eksplozija, in sicer v bližini narodne banke v središču Bagdada. V napadu sta bili ubiti dve osebi, najmanj petnajst mimoidočih pa je bilo ranjenih. Tarča napad še ni znana. Uporniki mine ponavadi aktivirajo v bližini konvojev iraških varnostnih sil ali ameriške vojske. Večkrat pa so jih sprožili tudi v natrpanih predelih mesta.

V močni eksploziji na cesti proti mednarodnemu letališču v Bagdadu poškodovala ameriško vojaško vozilo. Po podatkih policije je bil poškodovan zadnji del vojaškega avtobusa, natančnih podatkov o škodi in morebitnih žrtvah še ni.

Iraški uporniki ameriške vojaške konvoje na cesti proti letališču napadajo zelo pogosto, cesta pa velja za eno najbolj nevarnih na območju. Za izboljšanje varnosti civilnih potnikov na letališču je ameriška vojska dopustila uporabo vojaškega spremstva za avtobuse. Mina pa je eksplodirala tudi na križišču al-Dora v Bagdadu. V tem napadu na policijski avtomobil so bili ubiti trije iraški policisti

V petek so v topniškem napadu na Zeleno cono umrli štirje nepalski varnostniki, ki so delali za neko britansko podjetje. Tudi tukaj je bilo ranjenih več kot petnajst oseb.

V Iraku je umrlo že 957 ameriških vojakov
V Iraku je umrlo že 957 ameriških vojakov FOTO: Reuters

Ubili predstavnika Komunistične stranke

Predstavnik iraške Komunistične stranke Abu Adel je potrdil, da je neznanec v petek pozno zvečer ustrelil predstavnika njihove stranke. Kot je še pojasnil, je bil član stranke Munir Jabar ubit v mestu Buhriz, ki leži 55 kilometrov severovzhodno od Bagdada. Na Jabarja, ki je bil predsednik komiteja odgovornega za usklajevanje med strankami v provinci Diala, je neznanec streljal, ko se je Jabar zvečer vračal domov. V Bagdadu je bil pred dvema tednom iz vrst Komunističen stranke ubit tudi nek visoki predstavnik.

Iraška komunistična stranka je bila v času vladanja Sadama Huseina prepovedana, zdaj pa tesno sodeluje z ameriškim silami v državi. Omenjena stranka je tudi članica vlade začasnega premiera Ijada Alavija.

Rešili 150 civilistov

Človekoljubna organizacija Rdeči polmesec je med tem sporočila, da je iz upornega iraškega mesta Faludža rešila 150 civilistov. Reševalne ekipe so izčrpane ljudi, med njimi so bili predvsem ženske in otroci, v minulih dneh rešila iz hiš v različnih predelih mesta. Rešene civiliste bo organizacije oskrbela v Faludži, nekateri med njimi pa naj bi bili po poročanju nemške tiskovna agencije dpa v "slabem stanju".

Tudi Alavijeva stranka za preložitev volitev

Iraška začasna vlada je že sporočila, da volitev ne bo prestavljala (foto: Reuters)
Iraška začasna vlada je že sporočila, da volitev ne bo prestavljala (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Stranka iraškega premiera Ijada Alavija se je pridružila mnenju stranke sunitskih muslimanov, ki želijo prestaviti januarske volitve. "Varnost v državi se mora izboljšati. Ljudje naj volijo brez strahu in pritiska," je dejal predstavnik stranke.

V petek zvečer so predstavniki 17 vplivnih iraških političnih skupin, večinoma sunitskih Arabcev, Kurdov in sekularnih skupin, na srečanju v Bagdadu s podpisom skupne izjave pozvali k preložitvi volitev za šest mesecev, tako da bi pridobili nadzor nad varnostnimi razmerami in zaključili upravno-tehnične priprave na volitve.

Vodja iraške volilne komisije je izjavil, da ne more prestaviti volitev, kot to želijo nekatere stranke. Dodal pa je, da ne izključuje možnosti kasnejših volitev.

"Če sem iskren, te odločitve ne moremo sprejeti, kajti volilna komisija, ki so jo oblikovale Združene države, ni zakonodajno, temveč tehnično telo," je razložil Abdul Hussein Hendawi in dodal, da zakonodajne odločitve niso v njihovih rokah, temveč v rokah zakonodajnih teles.

Večina Iračanov podpira izvedbo januarskih volitev

Anketa iraškega dnevnika Al Mašrek je pokazala, da je večina Iračanov proti preložitvi za 30. januar napovedanih parlamentarnih in lokalnih volitev. Za izvedbo volitev na ta dan se je izreklo 74 odstotkov vseh anketiranih. Da preložitev volitev za Irak ne bi pomenila izboljšanja varnostnih razmer, meni kar 78 odstotkov Iračanov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17