Skoraj pol leta po izbruhu spopadov med silami libijskega voditelja Moamerja Gadafija in libijskimi uporniki se je začela najverjetneje odločilna bitka za Tripoli.
Po poročanju tiskovne agencije Reuters naj bi se malo pred 23. uro zvečer upornikom predala brigada, zadolžena za osebno stražo polkovnika Gadafija. Navedbe tiskovne agencije je potrdil tudi Nacionalni prehodni svet in televizija Al Arabiya. Ni še znano, ali so orožje položile stasite vojščakinje, nekakšna osebna straža amazonk, s katerimi se je libijski samodržec rad postavljal ob obiskih v tujini.
Nacionalni prehodni svet pa je sporočil, da so njihovi vojaki zajeli Gadafijevega sina Saifa al Islama, ki je pred libijsko vstajo veljal za najverjetnejšega naslednika libijskega samodržca. Od začetka vstaje je prav Saif al Islam veljal za obraz očetovega režima.
''Potrjena je informacija, da so naši borci zajeli Saifa al Islama,'' je dejal vodja prehodnega sveta Mustafa Abdel Džalil. ''Dali smo jim navodila, da z njim lepo ravnajo, da bo dočakal sojenje,'' je še dejal.
Napredovanje upornikov je hitro, njihov prihod pa po poročanju Sky Newsa ni trčilo ob oborožen odpor, pač pa naj bi ga spremljalo navdušenje prebivalcev prestolnice, ki pozdravljajo njihov prihod.
Napredovanje upornikov je že pozdravil britanski premier David Cameron, ki je Gadafija pozval, naj ''odide zdaj'' in prepreči nadaljnje prelivanje krvi. Po njegovih besedah se bliža konec režima Moamerja Gadafija. Tudi Nato v napredovanju upornikov vidi krušenje in neizbežen propad Gadafijeve oblasti.
Nekaj minut pred polnočjo je državna televizija predvajala kratek zvočni posnetek, v katerem je Gadafi Libijce pozval, naj branijo Tripoli. To je bil že drugi tak zvočni posnetek Gadafijevega nagovora danes. Državna televizija je v popoldanskih urah namreč predvajala posnetek, v katerem je Gadafi Libijce iz vseh regij pozval, naj pridejo v Tripoli in mesto ubranijo pred uporniki. Izrazil je strah, da bodo Tripoli zajeli plameni. Ob tem je Gadafi jasno povedal, da ostaja v Tripoliju do konca.
Tiskovni predstavnik Gadafijevega režima je medtem sporočil, da je bilo v današnjih bojih za Tripoli ubitih 1300 ljudi. Gadafijeva vlada je po njegovih besedah pripravljena na takojšnja pogajanja, upornike pa je pozval k ustavitvi napadov. Pogajanja naj bi po njegovih besedah potekala direktno med Gadafijem in Abdel Džalilom.
Uporniki v Tripoli tudi po morju
Uporniki so odločeni, da v "operaciji Sirena" Gadafija osamijo in ga prisilijo v odhod iz države ali kapitulacijo. Po poročanju agencije Reuters je v Tripoli danes prispelo tudi okoli 200 upornikov, ki so s čolni prišli iz Misrate. Po mestu naj bi se odvijali srditi spopadi, streli pa naj bi odmevali tudi blizu hotela, kjer so nastanjeni tuji novinarji.
Kakšna je vloga Nata?
V operaciji po besedah tiskovnega predstavnika libijskih upornikov Ahmeda Džibrila sodelujejo tudi sile zveze Nato. Po poročanju Al Jazeere pa so sile zveze Nato danes bombardirale Gadafijevo poslopje v Tripoliju.
Zavezništvo je sicer po poročanju nemške tiskovne agencije dpa danes sporočilo, da se je osredotočilo na libijsko prestolnico in da so njegova letala v soboto zgolj v tem mestu napadla 22 ciljev. Predstavnik Natovih sil v Libiji, kanadski poveljnik Roland Lavoie, je sicer zavrnil navedbe, da bi bili Natovi napadi usklajeni z napadi upornikov. "Mi samo slabimo moč Gadafijevih sil. Opozicija je to izkoristila," je poudaril. Nato ima namreč v Libiji mandat zgolj zaščititi civilno prebivalstvo in po njegovih besedah sledi zgolj temu cilju.
Kaj se je dogajalo ponoči?
V Tripoliju se je intenzivno streljanje začelo, ko se je znočilo. Kot so sporočili novinarji agencije Reuters, je spopadanje nekoliko ponehalo po nekaj urah, a vseeno so lahko še slišali posamezne mitraljeze in eksplozije, ki so pričali o tem, da se v nekaterih četrtih spopadi še nadaljujejo.
"Začela se je 'ničta' ura. Uporniki v Tripoliju so vstali," je povedal podpredsednik uporniškega Nacionalnega prehodnega sveta Abdel Hafiz Ghoga. Vodja sveta Mustafa Abdul Džalil pa je za arabsko televizijsko mrežo Al Jazeera povedal, da so bile akcije upornikov vnaprej pripravljene in usklajene.
Spopade za Tripoli je potrdil tudi predstavnik libijskega režima Musa Ibrahim, ki pa je poudaril, da so boji potekali le pol ure, nato pa so Gadafijeve sile vzpostavile red v mestu. "V Tripoliju je mirno, mesto pa je popolnoma pod nazorom vojske," je ponoči zatrdil Ibrahim. Kljub temu pa so uporniki, sedaj ko so mesto dosegli, odrezali Tripoli od zunanjega sveta in tako pritisnili na Gadafija.
Po navedbah arabske televizije Al Arabija naj bi uporniki zajeli več deset Gadafijevih vojakov. Spopadi za prestolnico po navedbah upornikov zahtevajo številne žrtve na obeh straneh. Samo v bojih za nadzor nad četrtjo Tadžura je po poročanju Al Jazeere umrlo več kot 120 upornikov, število mrtvih v spopadih drugje ni znano.
Spopadi v Tripoliju pa so kljub vsemu sprožili množično praznovanje na ulicah drugih uporniških mest, predvsem Bengazija.
Gadafi: Evropa hoče le libijsko nafto
Gadafi je zjutraj sicer sporočil, da je bil nočni napad "podgan" odbit. "Tiste podgane … ponoči smo jih napadli in jih izničili," je za libijsko državno televizijo povedal Gadafi. "Vem, da so potekali zračni napadi, a ognjemeti so bili glasnejši od bomb, ki so jih odvrgla letala," je še dejal. Upornike je označil za izdajalce ter jih obtožil, da želijo uničiti Libijo, njegov sin Seif al Islam pa je zatrdil, da se režim ne bo vdal. "Vztrajali bomo šest mesecev, leto, dve ... in bomo zmagali," je dejal in poudaril, da je to volja libijskega ljudstva. Dejal je še, da je v spopadih v Libiji plačala ceno tudi Gadafijeva družina.
Evropskim državam je Gadafi očital, da si prizadevajo zgolj za libijsko nafto. "Francoski predsednik Nicolas Sarkozy hoče zgolj našo nafto," je poudaril.
Gadafi ostaja brez zaveznikov
Italijanski notranji minister Ignazio La Russa je danes potrdil, da je v Italiji "številka dve" Gadafijevega režima, nekdanji premier Abdel Salam Džalud. Ta se je nedavno pridružil upornikom in v posnetku, ki ga je danes predvajala Al Jazeera, prebivalce Tripolija pozval k vstaji. Džalud naj bi v Italijo prispel v soboto zjutraj z letalom s tunizijskega otoka Džerba.
Državam, ki so libijski Nacionalni prehodni svet priznale kot legitimnega predstavnika Libije, se je danes pridružila še libijska soseda Tunizija, ki je doslej glede konflikta v Libiji zavzemala nevtralno stališče. V Tunizijo se je sicer od začetka spopadov med uporniki in Gadafijevimi silami zateklo več sto tisoč libijskih beguncev.
Predstavniki libijskih upornikov v Dubaju pa so sporočili, da že pripravljajo državo na obdobje po Gadafiju. Del njihovega načrta je stabilizirati Libijo pred strmoglavljenjem dolgoletnega voditelja.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.