Tujina

Uporniki streljali na humanitarne delavce

Džakarta, 14. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Indonezijski podpredsednik Jusuf Kalla je napovedal, da si bo prizadeval za trajen mir z uporniki v pokrajini Aceh.

Oboroženi neznanci so v Acehu streljali na humanitarne delavce (Foto: Reuters)
Oboroženi neznanci so v Acehu streljali na humanitarne delavce (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Med obiskom v pokrajini Aceh je indonezijski podpredsednik Kalla povedal, da si prizadevajo za prekinitev ognja z uporniki in za trajen mir. Kalla ni povedal, ali pogajanja z uporniki, ki se že leta borijo za neodvisnost pokrajine Aceh na severozahodu Sumatre, že potekajo. Voditelji upornikov v izgnanstvu so po cunamijih 26. decembra lani razglasili enostransko premirje, v zadnjih dneh pa so indonezijsko vlado pozvali k pogajanjem.

Posebna odposlanka Združenih narodov Margareth Wahlstrom pa je hkrati izrazila zaskrbljenost in zaupanje v obe strani. "Obe strani sta to že na začetku dejali in to nedavno večkrat ponovili. Moramo zaupati, da imata obe strani dobre namene in nam bosta pomagali, da bomo lahko izpeljali humanitarno pomoč v prihodnjih mesecih. Kaj se bo zgodilo potem, pa nihče od nas ne more domnevati. Zaupamo pa obema stranema, da bosta držali besedo."

Indonezijski mediji pa so poročali, da so oboroženi neznanci v Acehu streljali na skupino indonezijskih človekoljubnih delavcev in varnostnike, ki so jo spremljali. Nihče od 25 delavcev neke indonezijske človekoljubne organizacije ni bil ranjen.

Življenje gre naprej tudi v pokrajini Aceh. Na sliki: novorojenčki, ki so se rodili po potresu (Foto: Reuters)
Življenje gre naprej tudi v pokrajini Aceh. Na sliki: novorojenčki, ki so se rodili po potresu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Na Tajskem umrlo več tujcev kot domačinov

V indonezijski pokrajini Aceh je zdravnikom uspelo ustaviti širjenje nalezljivih bolezni. WHO pa kljub temu opozarja, da so na opustošenih območjih opazili porast smrti zaradi pljučnice in pojav malarije.

Tajsko notranje ministrstvo je sporočilo nove podatke o žrtvah cunamija med tujci. Njihovo število se je s 1.240 povzpelo na 2.171. Skupno število žrtev decembrske katastrofe na Tajskem se sicer ni spremenilo. Cunamiji so zahtevali 5.313 žrtev, med njimi je bilo 1.733 Tajcev. Število tistih, za katere ni mogoče ugotoviti, ali gre za tujce ali domačine, se je znižalo na 1.409.

Predstavnik tajskega notranjega ministrstva je pojasnil, da se je število tujih žrtev tako močno povečalo zaradi hitrejšega postopka identifikacije. Sicer je dodal, da njihova identifikacija s tem še ni končana, vendar so strokovnjaki prepričani, da gre za tujce.

Travme po potresu in cunamijih

Evropski ministri za zdravje, zbrani v Helsinkih na ministrski konferenci so zaskrbljeni, da bo uničujoč azijski potres in cunamiji povzročil travmo milijonom ljudem, zlasti otrokom. Zato so pozvali vlade, naj bodo pozorne na psihološke posledice te katastrofe.

'Travma toliko otrok je prva. Po II. svetovni vojni ni bilo takšnih posledic,' je dejal direktor WHO za evropsko območje Marc Danzon. 'Prvič v času globalizacije smo priče takšnim podobam in nisem prepričan, da smo v tem trenutku opremljeni za soočenje s takšnim problemom,' je še dodal.

Predstavniki EU in Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) so na konferenci v finski prestolnici obljubili tudi več pomoči za prizadeto regijo.

Borba za malčka, ki je preživel cunami

Devet žensk trdi, da je osiroteli malček, katerega identiteta še ni znana, njihov sin. Dečka, ki je preživel uničujoč potres in rušilne cunamije, so poškodovanega in blatnega sprejeli v bolnišnico, je povedal zdravnik. Policiste so poklicali, potem ko so matere pričele groziti z nasiljem. Neka ženska je grozila, da bo ubila zdravnika, druga pa je "sanjala" o samomoru, če ji ne predajo "njenega" otroka.

Iz območij, ki so jih prizadeli cunamiji, poročajo o številnih obupanih starših, ki so izgubili otroke, zdaj pa trdijo, da so osiroteli malčki njihovi sinovi in hčerke, čeprav to niso.

"Starši, katerih otroci so med pogrešanimi, vsak dan prihajajo v bolnišnico polni upanja, da bodo tam našli svojega otroka," je povedal zdravnik. "Nekateri se sprijaznijo z usodo, drugi pa v obupu trdijo, da so tuji otroci njihovi."

Bolnišnica je obljubila, da bo, če bo potrebno, na pomoč poklicala sodišče. "Če bodo sodniki tako zahtevali, bomo izvedli teste DNK," je zagotovil dr. Saseenthirian. Ni pa še jasno, kdo bo kril stroške morebitnih preiskav, ki so precej visoki.

V Sloveniji se nadaljuje zbiranje pomoči za žrtve

V Sloveniji še naprej potekajo akcije za pomoč žrtvam katastrofalnega potresa in cunamijev v južni in jugovzhodni Aziji. Rdeči križ Slovenije je sporočil, da je doslej zbral 66 milijonov tolarjev, od tega 17 milijonov tolarjev preko SMS sporočil družb Mobitel in Si.mobil. Akciji RKS se je pridružil tudi Mercator, ki od danes v svojih trgovskih centrih zbira prostovoljne prispevke. Nova Ljubljanska banka je sporočila, da je doslej zabeležila 68,8 milijona tolarjev humanitarnih nakazil. Solidarnost z žrtvami potresa in cunamijev izražajo tudi na Visoki zdravstveni šoli v Mariboru, kjer so pripravili akcijo zbiranja sredstev za Šrilanko.

Stvari, ki jih posamezniki želijo darovati, je možno do sobote dopoldne oddati v Mladinskem centru Sevnica na Kvedrovi cesti 30c v Sevnici.

Civilni pobudi za pomoč Šrilanki se je s humanitarno akcijo "Pomagajmo JV Aziji" pridružil tudi Mladi Forum Sevnica, ki z akcijo k sodelovanju poziva tudi ostale organizacije, društva, podjetja in posameznike. Za pomoč območjem v Šrilanki je v okviru akcije Slovenske karitas stvari iz prodajnega programa družbe Sava Trade darovala tudi Poslovna skupina Sava. V Šrilanko so poslali tri tone plastičnega materiala, primernega za prekrivanje streh ter urejanje začasnih prebivališč. Vrednost podarjenega materiala je milijon tolarjev.

Po zadnjih podatkih je na Tajskem umrlo več tujcev kot domačega prebivalstva (Foto: Reuters)
Po zadnjih podatkih je na Tajskem umrlo več tujcev kot domačega prebivalstva (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Na računu Karitasa se je doslej nabralo 107 milijonov slovenskih tolarjev, na računu Rdečega križa 66, še sto milijonov več pa v skladu Unicefa.

RKS akcijo zbiranja prostovoljnih denarnih prispevkov nadaljuje, potek akcije pa si je moč ogledati na spletni strani RKS. Tisti, ki želijo pomagati žrtvam azijske tragedije, lahko svoje prispevke nakažejo na transakcijski račun RKS pri NLB 02922-0019831742, sklic: 4014, s pripisom „Potres JV Azija". Mobitelovi in Si.mobilovi uporabniki lahko denar darujejo tudi preko SMS sporočil, in sicer tako, da na številko 1919 pošljejo sporočilo s ključno besedo CUNAMI. Darovani znesek enkratnega sporočila je 230 tolarjev.

V nedeljo, 16. januarja, pa bodo ob 18. uri na Tromostovju v Ljubljani prižigali svečke upanja za vse preživele v nesreči.

Švedska neodvisna komisija za pregled delovanja vlade

Švedska vlada pa je v četrtek imenovala neodvisno komisijo, ki bo pregledala delovanje vlade med katastrofo. Švedska vlada se je namreč znašla pod plazom kritik zaradi počasnega odziva na tragični dogodek, ki je zahteval tudi življenja številnih Švedov. Komisija je sestavljena iz petih članov, vodi pa jo predsednik švedskega prizivnega sodišča Johan Hirschenfeldt. Švedska javnost je bila zelo razočarana nad vlado zaradi počasnega odziva, saj je šele po štirih dneh na območje katastrofe poslala prva letala, ki so ranjene Švede prepeljala domov.

Preživeli na Šrilanki sedijo ob ruševinah svojega doma (foto: Reuters)
Preživeli na Šrilanki sedijo ob ruševinah svojega doma (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Annan bo imenoval posebnega odposlanca za koordinacijo pomoči

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je na Mauritiusu napovedal, da bo imenoval posebnega odposlanca, ki naj bi skrbel za koordinacijo pomoči in obnove držav, ki so jih 26. decembra prizadeli potres in cunamiji. Posebnega odposlanca naj bi imenoval prihodnji teden, ob tem pa Annan ni pojasnil, v čem se bo vloga posebnega odposlanca razlikovala od nalog, ki jih sedaj odpravlja koordinator ZN za pomoč Jan Egeland, ki je bil doslej odgovoren za koordinacijo humanitarne pomoči državam, ki so jih prizadeli cunamiji.

V pomoč prebivalcem Azije na opustošenih območjih so se vključile ameriška, britanska, japonska in avstralska vojska. Zaradi kritik o prepočasnem odzivu Francije so na ogrožena območja prispeli tudi francoski vojaki, pridružili pa so se jim še pripadniki nemške vojske.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20