
Ameriške letalske enote so v zadnjih 24 urah izvedle 200 poletov na položaje kakih 200 pripadnikov Al Kaide, ki so še vedno vkopani na svojih položajih v gorovju južno od Gardeza na vzhodu Afganistana, na položaje nasprotnika pa so odvrgle 75 bomb, je sporočil predstavnik Pentagona general John Rosa. "Menimo, da je na tem območju še približno 200 pripadnikov Al Kaide. Po naših ocenah pa jih je med operacijo umrlo več sto," je novinarjem povedal Rosa. "Te številke predstavljajo zgolj okvirne ocene, utemeljene pa so predvsem na opazovanju gibanja nasprotnika, ki ostaja nevaren. Nikoli ne bomo poznali natančnega števila žrtev v podzemnih jamah, ki so zaradi posledic napadov zasute," je dejal Rosa in poudaril, da slabe razmere v gorovju močno ovirajo zavezniške enote, ki jih vodijo ZDA. Rosa obenem ni želel napovedati, kdaj bi se lahko sedanja vojaška operacija Anaconda, ki se je pričela 2. marca, tudi končala.

Ameriške sile so zasedle nekaj vzpetin, s katerih nadzirajo večji del ozemlja, pretrgali pa so tudi nekaj oskrbovalnih poti, ki so jih imeli talibani in pripadniki Al Kaide. Zaradi poslabšanih vremenskih razmer na območju pa se afganistanski vojaki bojijo, da bodo izgubili podporo ameriških zračnih sil. Silam, ki se borijo z uporniki, pa se bo pridružilo še dodatnih 1000 vojakov in najmanj deset oklepnih vozil, ki so se danes odpravili iz Kabula, so sporočili iz afganistanske vlade.
Kot je na novinarski konferenci v vojaški bazi v Bagramu povedal ameriški poveljnik Joe Smith, se vojaki soočajo s poslabšanjem vremena s snegom, ni pa povedal, ali vreme vpliva na potek operacije.
Po besedah ameriškega obrambnega ministra Donald Rumsfelda so talibani in pripadniki Al Kaide v goratem predelu na vzhodu Afganistana že popolnoma obkoljeni in bi ameriške sile lahko že v roku tedna dni zlomile njihov upor. Kot trdijo afganistanski viri, so med pripadniki talibanov in Al Kaide Arabci, Čečeni, Uzbeki, Pakistanci in prebivalci Kašmira, med njimi pa je zagotovo tudi nekaj muslimanov iz zahodnih držav.

Operacija Anakonda naj bi se zaradi slabega vremena nadaljevala najmanj do začetka prihodnjega tedna. Zaradi napovedanega sneženja, ki otežuje zračno podporo, naj bi se operacija zavlekla, čeprav je bila najprej zastavljena do konca tega tedna. Ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld je dejal, da se več sto protalibanskih borcev še vedno skriva po votlinah na območju Gardeza in se srdito brani. Tako se nasprotniki kot kaže ne nameravajo vdati, Rumsfeld pa je še priznal, da njihovega natančnega števila ne poznajo, ter tudi nimajo informacij o morebitnih okrepitvah.
V Afganistan je medtem prispela visoka komisarka ZN za človekove pravice Mary Robinson, ki je v sredo obsodila nerazumljivo število civilnih žrtev ameriške operacije. Robinsonova se bo srečala z afganistanskim premierom Karzajem.
Pakistan bo izpustil del zaprtih islamistov

Pakistan je pod določenimi pogoji pripravljen iz zapora izpustiti več sto islamskih skrajnežev, ki so jih aretirali med racijami po uvedbi januarskih protiterorističnih ukrepov, in za katere so ugotovili, da niso vpleteni v nasilna dejanja. Pakistanska policija je namreč na območju celotne države na podlagi zakona, ki ga je 12. januarja izdal predsednik Pervez Mušaraf in s katerim je prepovedal delovanje dveh islamskih strank in treh islamskih organizacij, aretirala več kot 2000 pripadnikov teh organizacij.
Vodja kriznega štaba na pakistanskem notranjem ministrstvu Džaved Ikbal Šima, je povedal, da veliko priprtih oseb ni povezanih s prepovedanimi strankami in organizacijami in da niso bile vpletene v nasilna dejanja. "Ne poznam natančnih številk, menim pa, da bomo izpustili med 30 in 40 odstotkov priprtih oseb," je dejal Šima. "Osebe, ki jih bodo izpustili na prostost, se bodo morale s podpisom obvezati, da se bodo primerno obnašale in da ne bodo sodelovale s skrajnimi islamskimi organizacijami," je še dodal. Oblasti so pripornike razvrstile v dve skupini, in sicer na somišljenike skrajnih organizacij in na izvajalce nasilnih dejanj.