Tujina

Uporniki skoraj v haitijski prestolnici

Port-au-Prince/Washington/New York, 26. 02. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Sile, lojalne haitijskemu predsedniku, se pripravljajo na napad uporniških skupin na prestolnico Port au Prince.

Haitijski uporniki so oblastem dali čas do nedelje (Foto: Reuters)
Haitijski uporniki so oblastem dali čas do nedelje (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
ZN so začeli s Haitija umikati del svojega osebja.

Številne stavbe v mestu že gorijo, na cestah so postavljene barikade in goreče pnevmatike, poročajo pa tudi o plenjenju. Za popolno zmešnjavo v prestolnici so poskrbeli privrženci Aristidea, ki na cestnih blokadah ropajo potnike.

Tujci pospešeno zapuščajo državo, vodje oboroženih upornikov pa napovedujejo, da bodo napad na prestolnico začeli v nedeljo, če se osovraženi predsednik Jean-Bertrand Aristide ne umakne z oblasti. Zaradi splošne zmešnjave in ropanja sedaj ameriški marinci pomagajo tujcem priti do letališča. Letalske družbe odpovedujejo polete, tiste, ki vztrajajo, pa imajo težave, saj se posadke ne morejo prebiti do letal. Poleg ZDA sta tudi Kanada in Dominikanska republika poslali v prestolnico vojake za zaščito veleposlaništev.

Aristide je prvi demokratično izvoljeni predsednik Haitija, ki ga je vojska leta 1991 strmoglavila. Leta 1994 se je vrnil s pomočjo 20 tisoč vojakov ZDA, v tistem burnem času pa je ameriška obalna straža na morju pred Florido prestregla 65.000 beguncev, ki so jih večinoma pregnali nazaj. Sedanja kriza pa se je začela že leta 2000 zaradi nepravilnosti na volitvah, ljudje pa se bojijo, da si bo režim na letošnjih volitvah privoščil še nadaljnje mahinacije.

Aristide, ki ga uporniki obtožujejo nesposobnosti, korupcije in nasilništva, je pred dnevi Bushu namignil, da se lahko zgodi, da bo ameriška obala znova preplavljena z begunci, če mu ne pošljejo pomoči, v ZDA pa je že poslal svoji dve hčerki. ZDA bodo podprle napotitev mednarodnih mirovnih sil, vendar šele ko bo dosežena politična rešitev in se bo upor končal. Kljub temu pa je obalna straža v sredo popoldne pred Miamijem že ustavila ladjo, na kateri je bilo 29 beguncev s Haitija.

Uporniki na Haitiju imajo sedaj pod orožjem več tisoč ljudi, večinoma pripadnikov nekdanje nasilniške vojske, ki jo je Aristide po letu 1994 razpustil. Sedaj pa nima nikogar, ki bi ga branil, razen nasilnežev v civilu in policistov, ki bežijo, ko poči prvi strel. A tudi Aristideovi privrženci so podkovani v nasilju in ropanju, saj na barikadah, ki so jih postavili za obrambo prestolnice, zaustavljajo avtomobile in pešce ter jim odvzemajo dragocenosti.

Haitijski predsednik je hčerki poslal v ZDA, policisti pa varujejo njegovo palačo (Foto: Reuters)
Haitijski predsednik je hčerki poslal v ZDA, policisti pa varujejo njegovo palačo (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

O Haitiju tudi Varnostni svet ZN

Ameriški predsednik George Bush je v sredo dejal, da je obalni straži naročil, naj pošlje nazaj vsakega Haitijca, ki bi skušal priti v ZDA. Bush je dejal, da položaj v državi pozorno spremljajo in si prizadevajo za politično rešitev upora.

Mednarodna prizadevanja za rešitev krize so se v sredo nadaljevala in Varnostni svet ZN je za četrtek napovedal posebno sejo o Haitiju. V sredo so izdali mlačno izjavo, v kateri obžalujejo zavrnitev ponujenega mirovnega predloga Organizacije ameriških držav s strani uporniških oboroženih skupin in opozicijskih grupacij, ki vztrajajo, da mora Aristide brezpogojno odstopiti. Varnostni svet poziva obe strani, naj sprejmeta predlagani mirovni načrt, ki naj bi bil najboljša pot za ureditev razmer. Prav tako poziva k prenehanju nasilja in meni, da bi morali odgovorni za kršitve človekovih pravic odgovarjati za svoja dejanja.

S položajem na Haitiju jih je seznanil podsekretar za politične zadeve Kieran Prendergast, ki je dejal, da je to, kar se dogaja, znak, da se bo morala mednarodna skupnost za dalj čase vmešati v notranje razmere na Haitiju. "Prebivalci Haitija morajo spoznati, da je potrebno probleme reševati na korenito drugačen način, kot so ga vajeni. Če si želijo blaginje in dobrega vladanja, morajo spoznati, da so potrebni kompromisi in delitev oblasti," je dejal diplomat ZN.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta