Mehdi je izjavo dal v trenutku, ko se uporniki borijo za nadzor nad cesto, ki od prestolnice vodi do mednarodnega letališča, ki je sicer v njihovih rokah, a je hkrati tarča silovitega obstreljevanja Gadafijeve vojske.
Dejal je tudi, da novinarji ne morejo videti ujetnikov, ''dokler ne bo zaključena preiskava'', in dodal, da uporniki preverjajo družbo, ki so jo delavci navedli kot svojega delodajalca, da bi ugotovili, ali so ujetniki resnično zaposleni pri njem.
''Ko smo prišli do letališča, smo tukaj ujeli številne afriške borce,'' je dejal Mehdi in dodal, da letališče ni poškodovano, da pa so težave na poti, ki vodi do njega. Uporniki so na letališču že štiri dni, v bližino letališča pa padajo rakete tipa grad.
Po poročanju B92 veleposlaništvo Srbije v Libiji za zdaj nima informacij o domnevni aretaciji petih Srbov. ''Tukaj je vojna, sliši se streljanje, ni elektrike, v temi smo ... Nimamo informacij, da naj bi bili med ujetimi tudi srbski državljani,'' je novinarjem B92 povedal uslužbenec veleposlaništva v Tripoliju.
Pot v Tripoli in iz njega je nevarna in nepredvidljiva, uporniki pa na kontrolnih točkah usmerjajo promet ali opozarjajo na ostrostrelce in rakete. Mednarodno letališče se nahaja 30 kilometrov južno od središča libijskega glavnega mesta.
Balkanski plačanci zapustili Gadafija
Po poročanju spletne strani beograjskega radia B92, ki se sklicuje na ameriški Time Magazine, je Moamerja Gadafija 21. avgusta, ko je postalo jasno, da je padec Tripolija neizbežen, zapustil neimenovani upokojeni general JLA.
''Tam je vladal kaos. Cel sistem je docela razpadel. Vedel sem, da bo prišlo do tega. Štiri tedne nisem govoril z Gadafijem, ki me ni želel poslušati. Ne morete se boriti proti Natu in biti trdoglav bedak, kot je ta človek,'' je o Gadafiju dejal upokojeni general JLA, sicer dolgoletni sodelavec libijskega samodržca.
Veteran hrvaške vojske iz vojne v Bosni, ki se je novinarjem Tima predstavil kot Mario, je pred desetimi dnevi prav tako zapustil Gadafijevo vojsko. Topničar trdi, da je to storil, potem ko je od prijateljev v libijski vojski izvedel, da se bo ''vse kmalu končalo, ker je vse že dogovorjeno''.
Mario je poveljeval enoti, v kateri so bili vojaki iz Čada in z libijskega juga, po njegovih besedah pa so bile Gadafijeve enote nedisciplinirane, kar se je pokazalo po začetku zračnih napadov Nata.
Mario je za Time Magazine povedal tudi, da je Gadafi angažiral nekaj veteranov iz jugoslovanskih vojn, večinoma Srbov, ki naj bi mu pomagali obraniti Tripoli, a so ti drug za drugim zapuščali njegovo vojsko.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.