Mednarodna kontaktna skupina je na srečanju v Turčiji kot legitimno oblast v Libiji priznala nacionalni prehodni svet upornikov v Bengaziju. Kontaktna skupina je v sklepni izjavi srečanja poudarila, da režim libijskega voditelja Moamerja Gadafija ni več legitimen in da do vzpostavitve prehodnih oblasti kot legitimne oblasti v Libiji priznava nacionalni prehodni svet. Poudarila je tudi, da mora Gadafi oditi z oblasti v skladu z "javno objavljenimi koraki". Strani v Libiji pa so pozvali k prizadevanjem za oblikovanje prehodne vlade, ki bo zagotovila gladko in mirno tranzicijo oblasti.
Medtem ko je več držav, ki so sodelovale na današnjem srečanju, že priznalo nacionalni prehodni svet kot legitimne oblasti, pa današnje priznanje s strani kontaktne skupine pomeni, da bodo lahko "odmrznili določeno libijsko državno premoženje", je novinarjem povedal francoski zunanji minister Alain Juppe.
Britanski zunanji minister William Hague je sicer na srečanju kontaktne skupine napovedal, da se bodo vojaške akcije zveze Nato še okrepile, medtem ko se bo posebni odposlanec generalnega sekretarja Združenih narodov Abdul Elah Al-Khatib z režimom v Tripoliju pogajal o odhodu Gadafija z oblasti in končanju državljanske vojne.
Gadafi je po tej sprejeti odločitvi kontaktne skupine izjavil, da takšna odločitev nima nikakršnega pomena za libijsko ljudstvo. "Milijonkrat priznajte tako imenovani nacionalni prehodni svet, to nima nikakršnega pomena za libijsko ljudstvo, ki bo poteptalo vašo odločitev," je dejal Gadafi v sporočilu tisočem svojih privržencev, ki so se zbrali v mestu Zliten.
V sporočilu, ki so ga predvajali prek zvočnikov, je Gadafi tudi dejal, da si ne more predstavljati, kdaj bo "herojski libijski narod predstavljala peščica izdajalcev, ki so vrata Bengazija odprli križarjem". "Nihče ne more predstavljati libijskega ljudstva, niti Gadafi. Ljudje bodo zato poteptali vaše odločitve," je še dejal Gadafi, ki državo vodi že več kot štiri desetletja.
Boji se nadaljujejo
Sile libijskih upornikov medtem utrjujejo svoje položaje nekaj kilometrov od strateško pomembnega kraja Al Asaba, kakih 80 kilometrov južno od Tripolija, potem ko so v četrtek sporočile, da bodo z napadom na Al Asabo zaenkrat še počakale. To mesto je sicer zadnja ovira, ki upornike še loči od vojaško pomembnega mesta Garjan.
Uporniki so medtem sprožili ofenzivo na z nafto bogato pristaniško mesto Brega. Brega je sicer v petih mesecih spopadov že večkrat prešla iz rok Gadafijevih sil v roke upornikov in nazaj. Pomembna je zaradi rafinerije in kapacitet za skladiščenje nafte in tudi zato, ker jo od Gadafijevega rojstnega kraja Sirta ločijo le kilometri odprte puščave.
Tiskovni predstavnik vlade v Tripoliju je sicer sporočil, da so njihove sile zaenkrat uspele odbiti napad upornikov in zveze Nato na Brego. Ob tem je ter Nata po zemlji in zraku, kar je kršitev mandata, ki ga Natovi operaciji v Libiji daje resolucija Varnostnega sveta ZN. Nato je te obtožbe že zanikal.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.