Potem ko so uporniške sile prevzele nadzor nad večino Tripolija, je vodja libijskega nacionalnega prehodnega sveta Mustafa Abdul Džalil danes ocenil, da je štiri desetletja trajajočega obdobja vladavine Moamerja Gadafija konec. Svojo solidarnost s prizadevanji libijskih upornikov sta medtem izrazili Organizacija islamske konference in Arabska liga.
"Gadafijeve ere je konec," je na novinarski konferenci v Bengaziju sporočil Džalil in izrazil upanje, da bodo Gadafija ujeli živega in da mu bodo pošteno sodili. Libijskemu narodu je vodja upornikov čestital za "zgodovinsko zmago", zvezi Nato pa se zahvalil za njeno vojaško podporo. Kje je trenutno Gadafi, namreč ni znano. Nekateri menijo, da je državo že zapustil, predstavnik ameriškega Pentagona pa je dejal, da ZDA ne verjamejo, da je odšel iz države.
Obenem je sicer Džalil posvaril, da bo resnični trenutek zmage nastopil šele takrat, ko bo Gadafi dejansko ujet, ter priznal, da nekateri deli Tripolija še niso v rokah upornikov. Svoje revolucionarje je tudi pozval, naj "spoštujejo pravo in dovolijo, da pravica ubere svojo pot".
Medtem je "zmago" libijskih upornikov danes pozdravila tudi Organizacija islamske konference (OIC). Generalni sekretar OIC Ekmeleddin Ihsanoglu je Libijcem čestital za "uspeh njihove revolucije in zmago njihove svobodne volje". Pozval jih je tudi, naj stojijo ob nacionalnem prehodnem svetu, ki je "edini in legitimni predstavnik libijskega naroda".
Libijskemu prehodnemu svetu je poleg tega zagotovil podporo OIC, "ostankom" sil, lojalnih Gadafiju, pa sporočil, naj nemudoma končajo nasilje ter spoštujejo voljo Libijcev in njihovo željo po spremembah.
Polno solidarnost s prizadevanji libijskih upornikov je danes zagotovila tudi Arabska liga oziroma prvi mož te organizacije Nabil al Arabi. Prehodnemu svetu je zaželel veliko uspeha pri vstopanju v novo obdobje ter pri ohranjanju "libijske regionalne integritete, njen suverenosti in neodvisnosti".
Tanki iz Gadafijeve rezidence na ponovno opustele ulice Tripolija
Po poročanju tujih medijev so zjutraj tanki zapustili Gadafijev kompleks Bab al Azizija in začeli streljati po Tripoliju. Gadafijeva vojska sicer po besedah upornikov nadzoruje 10 odstotkov površine mesta, največjo nevarnost pa trenutno predstavljajo ostrostrelci in speče celice Gadafijevih lojalistov. Ulice Tripolija so po nočnem slavju zaradi naštetega ponovno opustele. V mestu ni elektrike, prav tako je veliko pomanjkanje hrane in vode.
Kolona s stotinami uporniških borcev in konvoj dostavnih poltovornjakov, oboroženih z raketnimi metalci, se je pred poldnevom med vzkliki ''Bog je velik!'' skozi libijsko prestolnico napotila proti Zelenemu trgu. Eden od bojevnikov Valid Ahmed je povedal, da je pred tremi meseci zapustil Tripoli in se pridružil borcem v Zahodnih gorah na jugu. ''Sedaj sem se vrnil in z Gadafijem je konec,'' je dejal.
Po podatkih upornikov Gadafijevi vojski v središču Tripolija poveljuje njegov najmlajši sin Hamis Gadafi. Njegovo vojsko sicer sestavljajo pripadniki posebnih enot, zaradi česar gre za eno najmočnejših brigad vojske, zveste Kamisu in njegovemu očetu. Uporniki pravijo, da so Gadafijevi tanki v bližini pristanišča in kompleksa Bab al Azizija, povedali pa so tudi, da so v spopadih blizu kompleksa danes utrpeli številne izgube, saj so naleteli na silovit odpor jedra Gadafijeve vojske. A danes zvečer je Al Jazeera poročala, da naj bi našli dve trupli in da bi lahko eno izmed njiju pripadalo Hamisu, drugo pa vodji obveščevalne službe Abdalahu Sanusiju. Več podrobnosti glede tega ni znanih.
Al Jazeera pa poroča, da se z zahoda v Tripoli v tovornjakih, avtomobilih in poltovornjakih stekajo številni uporniki, ki krepijo vrste tamkajšnjih borcev. Mimo poročevalca AFP je v kratkem časovnem obdobju proti Zelenemu trgu peljalo kakih 40 vozil, med njimi tudi vozilo za odvoz smeti, na katerem je bilo 35 borcev.
Letališče v rokah upornikov, izstrelili raketo scud
Uporniki so po poročanju Al Arabije danes zvečer prevzeli nadzor tudi nad letališčem v Tripoliju. Glede tega poročila pa so precej previdni, saj so podobno trditev uporniki podali že med vikendom, pozneje pa se je izkazalo, da ni resnična.
Ne dolgo za tem pa je agencija Reuters poročala, da so Gadafijeve sile pri mestu Sirte izstrelile raketo tipa scud, katere doseg naj bi znašal do 500 kilometrov. Še preden je dosegla cilj, jo je sestrelilo Natovo letalo, ki je bilo v tistem času nad libijskim nebom. Za zdaj ni znano, kaj bi lahko bila njena tarča.
Novinar BBC, ki biva v bližnjem hotelu, pravi, da je z območja slišati streljanje in eksplozije. Tiskovni predstavnik upornikov Mohamed Abdel Rahman je poudaril, da Gadafijeve sile ostajajo grožnja, vse dokler je Gadafi na begu. Poveljnik upornikov Abdel Hakim Belhaj je Gadafijeve sile pozval k predaji, v nasprotnem primeru jim je zagrozil z uničenjem.
Gadafijeva vlada je po včerajšnjih besedah Gadafijevega tiskovnega predstavnika Muse Ibrahima pripravljena na takojšnja pogajanja, ki naj bi potekala direktno med Gadafijem in Abdel Džalilom, pozval pa je tudi k ustavitvi spopadov. Džalil je na to ponudbo odvrnil, da bodo napade ustavili po odstopu Gadafija.
Prijeli še tretjega Gadafijevega sina
Danes so uporniki zajeli še tretjega Gadafijevega sina Sadija. Že včeraj so zajeli dva sinova Saifa al Islama in Mohameda. A danes popoldne so sporočili, da je Mohamed s pomočjo vojske, vdane Gadafiju, iz pripora zbežal.
Za Saifa je Mednarodno kazensko sodišče v Haagu (ICC) že vložilo obtožnico zaradi zločinov proti človečnosti. Glavni tožilec sodišča Luis Moreno Ocampo je ob tem izrazil upanje, da ga bodo kmalu izročili sodišču.
Saif je v televizijskem intervjuju sicer potrdil, da so uporniki obkolili njegovo hišo, a je kasneje v telefonskem klicu katarski televiziji Al Jazeera dejal, da sta on in njegova družina nepoškodovana, zaradi česar ni jasno, ali je bil dejansko zajet.
Se je Gadafi odločil za beg ali za boj?
Neimenovani diplomat je medtem dejal, da je Gadafi še vedno v Tripoliju v rezidenci Bab al Azizija. Ravno pred tem poslopjem potekajo glavni boji med uporniki in Gadafiju vdani vojski. Gre za pravo trdnjavo, polno podzemnih zaklonišč, ki se razteza na več hektarjih in ki je bila od začetka Natove operacije že večkrat tarča obstreljevanja Natovih letal.
Čeprav naj bi imel Gadafi v mestu še več tisoč oboroženih upornikov, se je veliko teh po poročanju novinarjev v mestu predalo upornikom. Glede na sorazmerno malo upornikov v Tripoliju ostaja vprašanje, ali bodo zmogli obdržati prestolnico.
Se bo v prestolnici ponovila usoda Misrate?
Po šestih mesecih vojne je Tripoli padel nepričakovano hitro, kar je posledica skrbno načrtovane vstaje v mestu, ki se je začela v soboto zvečer in je sovpadla z napredovanjem upornikov, ki so mesto napadli s treh strani. Uporniki so v mesto s konvojem vozil vstopili z zahoda, sedaj pa nadzorujejo približno 80 odstotkov Tripolija. V mesto so poslali posebno brigado, ki bo po poročilih o ostrostrelcih na strehah visokih zgradb poskušala streti preostale Gadafiju vdane celice.
Potem ko je Gadafi napovedal, da bo orožje iz skladišč razdelil med civilno prebivalstvo, je njegov tiskovni predstavnik Musa Ibrahim napovedal nasilno obračunavanje upornikov s prebivalci Tripolija. ''Če sedaj zmaga ena stran, se bo v Tripoliju zgodil pokol, saj so uporniki v mesto prišli s takim sovraštvom, tako maščevalnostjo ... Tudi če voditelj sedaj odstopi, se bo zgodil pokol,'' je dejal Musa in dodal, da je bilo samo včeraj v mestu ubitih 1300 ljudi.
Pred petimi meseci, ko je Gadafi poslal vojsko nad uporniški Bengazi, je to odločitev pospremil z besedami, da za njegove nasprotnike ''ne bo ne milosti ne sočutja''. Njegova vojska bo upornike polovila in zatrla od ''četrti do četrti, od ulice do ulice, od sobe do sobe'', je tedaj dejal dolgoletni libijski voditelj.
''Dan, kakršnega nismo doživeli, odkar smo pogledali iz maternic svojih mater''
36-letna Laila Džavad, zaposlena v tripolijskem vrtcu, je dejala, da bodo po padcu Tripolija ''vsak trenutek osvobojeni oblasti tirana''. ''To je zame novo. Zelo sem optimistična. Hvaljen bodi, bog,'' je še dejala Laila.
Mohamed Dera, libijski aktivist iz Tripolija, je za katarsko televizijo Al Jazeera dejal: ''To je nov dan, to je nova stran v zgodovini Libije. Priča smo novi zori in novi zgodovini svobode. Režimu je odklenkalo,'' je dejal Dera.
''Živimo v zgodovinskem trenutku, v trenutku, kakršnemu nismo bili priča, vse odkar smo bili rojeni, vse odkar smo pogledali iz maternic svojih mater,'' je svoje občutke opisala We'am Mohana.
Libijska državna televizija, ki trenutno oddaja iz hotela Rixos, po poročanju Al Jazeere še naprej predvaja program, naslovljen ''Kljub napadu''. Program prenaša intervjuje z ranjenimi civilisti in ljudmi v bolnišnici. Eden od ranjencev je Gadafiju izrekel sožalje za ''izgubo dveh sinov'', ki so ju včeraj zajeli uporniki.
Nato trdi, da operacij ni usklajeval z uporniki
Zveza Nato je medtem zatrdila, da svojih akcij v Libiji ni usklajevala z uporniki, vendar se zdi, da je pri njihovem napredovanju proti Tripoliju odigrala ključno vlogo. Tiskovni predstavnik operacije Združeni zaščitnik, polkovnik Roland Lavoie, je poudaril le, da je naloga Nata zaščita civilistov v skladu z resolucijo VS ZN.
Kot navajajo tuje tiskovne agencije, ostaja dejstvo, da so Natova letala med operacijo v zadnjih petih mesecih v Libiji izvedle 20.000 poletov in 7500 napadov. Nadzirajo zračni prostor in morje ter so skoraj povsem uničile kapacitete Gadafijevih sil ter tako omogočile upornikom napredovanje. V zadnjih dveh dneh so Natova letala okrepila napade na območju Tripolija in zadela najmanj 40 ciljev.
Nato je danes poudaril, da bo nadaljeval operacijo, dokler se Gadafijeve sile ne bodo predale in vrnile v oporišča.
Že včeraj so uporniki sredi kolapsa Gadafijevih sil in okrepljenih napadov zveze Nato (samo v nedeljo 46 zračnih napadov na območju Tripolija) vkorakali v središče Tripolija. Ponoči so se jim pridružile navdušene množice, ki so trgale plakate s podobo dolgoletnega voditelja. Praznovanje se je začelo tudi v drugih libijskih mestih.
Zastava kraljevine Libije, ki so jo za svoj prapor vzeli libijski uporniki na začetku vstaje, je na Zelenem trgu v središču Tripolija za nekaj časa zamenjala zeleno zastavo, ki je poosebljala Gadafijev režim. Uporniki so trg že preimenovali v Trg mučenikov, toda zjutraj je Gadafijev režim, ki nadzira med petimi in petnajstimi odstotki mesta, med drugim tudi bolnišnico, vojašnice in hotel, v katerem so novinarji, krenil v protinapad.
KOMENTARJI (300)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.