Črnogorski publicist Gordan Stojović pripravlja knjigo o družini Selić, v njej pa je med drugim zapisal, da je svetovno najbolj poznanega gverilca in komunističnega revolucionarja Ernesta Che Guevaro prijel Črnogorec Andrija Selić. Ta je bil namreč takrat polkovnik v bolivijski vojski. Andrija, ki se je pozneje preimenoval v Andresa, je sin Božidarja Selića, ki se je v 20. letih preteklega stoletja preselil v Argentino, v času, ko je živel v Boliviji, pa je bil nekaj časa tudi tamkajšnji minister za obrambo in notranje zadeve.
"Ni treba zasledovati nekega senzacionalizma in poročati o tem, da je bil Andrija Selić izbran za aretacijo Guevare. Angažiran je bil kot navaden vojak na tem območju in je zato sodeloval v aretaciji," za srbski časopis Blic pojasnjuje Stojović. Po uradni verziji naj bi v aretaciji sodelovalo več tisoč bolivijskih vojakov, Selić pa naj bi sodeloval pri njegovem zaslišanju. Selić je bil prisoten tudi na njegovem pogrebu.
Pozneje Selić postal tudi minister
Malokdo ve, da v Južni Ameriki živi okoli 40.000 Črnogorcev, v začetku prejšnjega stoletja pa jih je tam živelo le okoli 15.000. Tako kot mnogi drugi Črnogorci, je Božidar Selić prišel v Argentino delati za Pavla Popovića. Ta je imel gradbeno podjetje, v katerem je zaposlil veliko rojakov. Ker so bili bele polti, so imeli Selići v Boliviji veliko privilegijev, pa tudi denarja, tako je lahko Božidar sina Andrijo poslal na šolanje v ameriško vojaško šolo West Point. Po prijetju Guevare je napredoval in bil pozneje tudi minister ter veleposlanik v Paragvaju.
Nestabilne razmere v državi pa so zahtevale tudi svoj davek. O Selićevi smrti namreč obstaja več različic. Najpogosteje se govori, da so ga v luči maščevanja za smrt najbolj znanega upornika ubili levičarji, pri tem pa Stojović ne izključuje možnosti, da so ga zaradi velikega vpliva ubili njegovi "sodelavci".
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.