Povprečen dizelski ali bencinski motor izpusti na 400 kilometrov v zrak 40 kilogramov ogljikovega dioksida. Prav to, zmanjšanje izpustov Co2, je cilj uredbe EU, pravi dolgoletni avtomobilski novinar Dušan Lukič, zdaj vodja projekta nove mobilnosti pri Porsche Slovenija. Sintetična goriva, ki jih želi vključiti Nemčija za svojo proizvodnjo, zahtevajo elektriko, dodaja.
"Da smo iz elektrike naredili sintetično gorivo in ga potem porabili v motorju z notranjim izgorevanjem, smo za isto število prevoženih kilometrov porabili vsaj dvakrat več elektrike. To je že precej neekološko," pravi Lukič.
A sintetično gorivo gre še vedno v motor z notranjim zgorevanjem. "To pomeni, da ima avto izpušno cev in da so izpusti, ki pa so seveda čistejši in okoljsko bolj nevtralni kot klasičen bencin, ki ga dobimo iz rafinerij. A te izpuste ponovno prenesemo v mesta, kjer živijo ljudje," dodaja Lukič.
Na Avtomoto zvezi Slovenije pa menijo, da bi sintetičnim gorivom morali pustiti odprta vrata, saj si ljudje po letu 2035 ne bodo mogli privoščiti novih električnih avtomobilov. "Vemo, da bo del prihodnje avtomobilske mobilnosti tudi elektrificiran. A prihodnja mobilnost bo tudi multimodalna in multigorivna, zato bi radi, da se Evropa odpre še za ostala goriva," pojasnjuje predsednik AMZS Andrej Brglez.
"Mislim, da bomo proizvajalci prišli do tega, da bo večja ponudba tudi dostopnejših in cenejših vozil, pripomoglo pa bo tudi to, da bodo s časom na trg prihajala tudi starejša električna vozila, kar bo pripomoglo k cenovni dostopnosti," je povedal Lukič.
Da se mora na nove razmere na trgu pripraviti predvsem avtomobilska industrija, posebej v luči konkurence iz ZDA in Kitajske, ki prelivajo ogromne količine denarja v zeleni prehod, je prepričan poslanec evropskega parlamenta Klemen Grošelj, ki je uredbo podprl. Ali jo bodo prihodnji teden potrdile tudi države članice?
"Če želijo doseči blokirajočo manjšino, bi potrebovali še tri države članice, ki bi skupaj predstavljale 35 odstotkov prebivalstva Evropske unije. To je pogoj, da bi lahko ta zakonodajni predlog padel. Mislim, da do tega ne bo prišlo," pravi Grošelj. Meni, da bodo članice našle kompromisno rešitev, ki bo potrdila obstoječi predlog, hkrati pa bo komisijo zavezala, da pripravi nov zakonodajni projekt, ki bo posebej obravnaval področje sintetičnih goriv oziroma motorjev, ki delujejo na sintetično gorivo.
Če bi uredbo sprejeli v prvotni obliki, bi to pomenilo, da bi v skoraj natanko 100 letih zamenjali pogon osebnih avtomobilov, ki ga poznamo od leta 1936, ko je Daimler-Benz začel s serijsko proizvodnjo osebnih vozil na dizelsko gorivo.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.