Papežev prihod v Kamerun in Angolo je že prvi dan zasenčila njegova politika do kondomov. Izjavil je namreč, da bo razdeljevanje kondomov kvečjemu povečalo število okuženih z AIDS-om oziroma virusom HIV, ne pa pripomoglo k rešitvi tega problema.
Na njegove besede so se nemudoma odzvale evropske države in aktivisti za izobraževanje in širjenje zavesti glede tega smrtonosnega virusa. Francija, Nemčija in Belgija so ga obtožile, da so takšne izjave neodgovorne, medtem ko je organizacija UNAids zagotovila, da so prav kondomi ključnega pomena v boju s HIV-om, s katerim se vsak dan okuži 7000 ljudi.
Vatikan je zagato skušal rešiti s pojasnili, da je papež Benedikt XVI. zgolj hotel poudariti pomembnost odgovornih spolnih odnosov. Po pričevanju nekega novinarja, ki je bil prisoten ob njegovi izjavi, pa to ni popolnoma res. Papež naj bi zelo jasno izjavil, da "distribucija kondomov ne more rešiti problema, ampak ga, nasprotno, lahko celo poveča". Vatikan se je hitro odzval in na svoji spletni strani objavil omiljeno verzijo: "Kuge ne moremo rešiti z distribucijo kondomov; nasprotno, povečuje se tveganje, da problem postane še bolj resen."
Kritike z vseh strani
Evropske države nad tem niso navdušene, kar je bolj izjema kot pravilo. Vatikan ostale države namreč zelo redko kritizirajo.
Predstavnik francoskega zunanjega ministrstva Eric Chevallier je tako dejal, da "Francija izraža resno zaskrbljenost nad posledicami papeževih izjav. Nismo sicer pristojni komentirati cerkveno doktrino, vendar pa se nam zdijo takšne izjave grožnja javnemu zdravju in dolžnosti zaščite človeških življenj". Ob informacijah, izobraževanju in testiranjih so kondomi "temeljni element boja" v preprečevanju okužb, je še dodal.
S tem se strinja tudi belgijska zdravstvena ministrica Laurette Onkelinx, ki papeževe komentarje ocenjuje kot "nevarno vizijo". "Njegove izjave lahko uničijo leta preprečevanja in izobraževanja ter ogrozijo veliko človeških življenj."
V Berlinu sta nemška zdravstvena ministrica Ulla Schmidt in ministrica za razvoj Heidemarie Wieczorek-Zeul prav tako obsodili papeževe izjave in v skupni izjavi poudarili pomembnost uporabe kondomov v državah v razvoju. "Kondomi rešujejo življenja, tako v Evropi kot na drugih celinah. Možnost načrtovanja družine pa mora biti dandanes dostopna vsem, tudi najrevnejšim, predvsem z uporabo kondomov."
Kritizirale pa so ga tudi afriške organizacije, ki so prepričane, da ne potrebujejo tovrstnih prepričevanj. V podsaharski Afriki sta namreč kar dve tretjini vseh okuženih ljudi, delež smrti zaradi HIV-a ali AIDS-a glede na ves svet pa je okrog 75 odstotkov. V Kamerunu, kamor je papež odpotoval najprej, naj bi bilo okuženih pet odstotkov odraslih.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.