Tujina

Upor v Scheveningenu

Haag, 16. 03. 2006 10.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Priporniki v Scheveningenu so po Miloševićevi smrti začeli zavračati hrano, ker se bojijo, da jih ne bi zastrupili.

V priporu Haaškega sodišča v Schevnenigenu naj bi vladali slabi pogoji bivanja, trdijo priporniki
V priporu Haaškega sodišča v Schevnenigenu naj bi vladali slabi pogoji bivanja, trdijo priporniki FOTO: Reuters

Upor v Scheveningenu se je začel v nadstropju, v katerem biva Vojislav Šešelj, ki naj bi, po poročanju hrvaškega internetnega portala iskon.hr, bil pobudnik akcije. V javnosti je sicer znano, da je Šešelj, sicer še vedno uradni vodja Srbske radikalne stranke, eden izmed tistih, ki haaškemu sodišču in upravi zapora v Scheveningenu velikokrat povzroča težave.

Trenutno zaporniki uživajo samo hrano,ki jo lahko kupijo v zaporniški kantitni insi jo samo pripravljajo. Na sodišče in upravo zapora so poslali tudi opozorilo, da bodo začeli s 'kolektivno gladovno stavko', če se pogoji bivanja v zaporu ne bodo v kratkem izboljšali.

"Zaporniki se bojijo za svoja življenja potem, ko je v javnost prišla informacija, da so v krvi Slobodana Miloševića že pred dvema mesecema našli strupene snovi. Večina zapornikov se pritožuje na nesprejemljiv zdravniški nadzor, saj tega opravlja le en zdravnik splošne prakse. Skrbi jih tudi počasno ukrepanje osebja v primeru nujne pomoči. V celicah ni nobenih naprav, s katerimi bi zaporniki lahko sporočili osebju, da potrebujejo nujno pomoč," je povedal neimenovani vir iz Haaga.

Pobunik upora naj bi bil Vojislav Šešelj, sicer znan kot 'enfant terrrible' med priporniki
Pobunik upora naj bi bil Vojislav Šešelj, sicer znan kot 'enfant terrrible' med priporniki FOTO: Reuters

Upor se je začel v ponedeljek v času kosila. Takrat so zaporniki mirno protestirali in na Varnostni svet OZN poslali tudi pismo. V njem so zahtevali nujno oblikovanje preiskovalne komisije, ki bi ugotavljala pogoje v katerih živijo zaporniki v Scheveningenu.

Srbski tabloid Nacional navaja tudi Šešljevo izjavo, ki v svojem specifičnem žargonu trdi: "Po Miloševićevi smrti sem se preprosto posral od strahu, ker vem, da sem naslednji."

O slabih razmerah v zaporu v Scheveningenu pripoveduje tudi haaški obtoženec Mirjan Kupreškić: "Pričakoval sem, da bo po Miloševićevi smrti prišlo do upora ali podobne reakcije. Zdravstvena nega zapornikov je kritična in z gotovostjo lahko trdim, da se od dneva, ko sem zaprt, pa do danes ni nič spremenilo. Gre za boj za življenje in pri tem nacionalnost nima nobene vloge." V svoji izjavi za Večernji list Kupreškić se navaja, da je že bil priča uporu zapornikov: "Drago Josipović je bil bolan. Na obrazu se mu je pojavil izrastek, ki se je zagnojil in skoraj je znorel od bolečin. Zdravniki niso hoteli priti, ker prihajajo samo ob sredah. Njegovega stokanja nismo mogli več poslušati. Ko smo videli, da zaradi zagnojenosti ni mogel več odpreti očesa in da nihče ničesar ne stori, smo začeli z gladovno stavko. Zdravnik je potem takoj prišel."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User100309
23. 03. 2006 19.47
Večina ljudi, ki je v zaporih, si je kazen zaslužilo. Če pomislim na vojne zločince, morilce, pedifile ..., se mi zdi, da so drugim naredili toliko hudega, da naj imajo vsaj nekaj kazni za vse to. Ne pa hotelske oskrbe, zastonj oskrbe ... Ti, ki so hude stvari delali, bi zdaj radi, da se ne vem kaj vse naredi za njih - spoštovanje vsakega človeka!? Mislim, da mnogi ljudje, ki niso nikomur naredili nič hudega, živijo veliko bolj "ubogo" kot mnogi zaporniki!