Tujina

'Upor v Kirgiziji je verjetno bil podprt iz tujine'

Ljubljana, 09. 04. 2010 16.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Miha Raičevič
Komentarji
8

Težko je reči, kdo stoji za državnim udarom v Kirgiziji, ki pa ni bil povsem običajen. Zakaj je tako in ali je normalno, da so bili protestniki oboroženi, pa pojasnjuje obramboslovec Klemen Grošelj.

Glede državnega udara v Kirgiziji smo za komentar poprosili Klemna Grošlja s katedre za obramboslovje na Fakulteti za družbene vede. Sam trdi, da je še prezgodaj za podajanje ocen, kdo bi lahko stal za tem dogodkom, a kot pravi, je gotovo, da za organiziranim podvigom stoji del družbe pod vodstvom opozicije. Po njegovih besedah je težko ocenjevati, da bi imela Rusija interes za zamenjavo dosedanje administraicije, je pa, kot dodaja, delovanje in ravnanje ruske politike v tem primeru skladno s t. i. pragmatično politiko, kjer rusko delovanje in odnos do posamezne države temelji na zasledovanju ruskih nacionalnih interesov, kar pomeni da Rusija sodeluje z oblastmi, ki nadzorujejo državo in izvajajo dejansko kontrolo nad njo.

Nemiri v Kirgiziji-4
Nemiri v Kirgiziji-4 FOTO: Reuters

"Če je to nekdanja opozicija, je pač to uradna oblast. Bi pa težko govorili o klasičnem državnem udaru, saj tega običajno organizirajo in izvedejo oborožene sile oziroma državni varnostni aparat," pojasnjuje Grošelj in dodaja, da se to v tem primeru ni zgodilo, saj sta vojska in policija bolj ali manj lojalni vladajoči politiki oziroma nista preveč aktivno posegli v dogajanje na ulicah. Slovenski strokovnjak meni, da bo čas pokazal, ali je razlog za to dogovor z opozicijo. Hkrati pa ocenjuje, da gre za dobro organiziran in voden upor opozicije ter dela prebivalstva, verjetno ob zunanji podpori.

Prisotnost ostrostrelcev med uporniki zahteva urjenje

Po mnenju Grošlja ni nič nenavadnega, da so bili demonstranti oboroženi, to ni presenetljivo, saj je kultura orožja del kirgiške tradicije in na območju oziroma v celotni Srednji Aziji je po razpadu Sovjetske zveze orožja ogromno, tudi ostrostrelno orožje. "So pa oboroženci predvsem dokaz, da je šlo za organizirano dejavnost opozicije in ne nek spontan upor prebivalstva," ponavlja. Pri tem dodaja, da je nenavadno, da so bili med protestniki tudi ostrostrelci, ker to zahteva urjenje in vojaško znanje. A v tem trenutku še ni moč trditi, da so bili to pripadniki tujih specialnih služb, saj bi lahko bili tudi pripadniki kirgiških varnostnih sil, ki so prestopili na stran opozicije.

Upor, ki se je zgodil pred očmi svetovne javnosti, je po mnenju Grošlja mogoče primerjati z romunskim protikomunističnim udarom leta 1989, v neki meri pa tudi s prvo vstajo v Kirgiziji leta 2004, ko je na oblast prišel dosedanji predsednik Kurmanbek Bakijev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User437104
10. 04. 2010 08.19
Še en model neuspešne tranzicije, kjer se kaže cena enoumja, nemoralnosti ter moč manipulacije, kadar slepa politika, ne vidi potrebe pravočasnega demokratičnega dialoga. Raje se zanašajo na preverjene komunistične metode, ki pa niso kos izzivom modernega sveta. Kratkoročno je represija sicer učinkovita, vendar se kaže, da jim zadeve prehitro in prelahko uhajajo iz nadzora, zato bo naslednja revolucija veliko bolj učinkovita, saj jo bo gnala, tokrat v demokraciji prelita kri, ki je s tem spodkopala neodvisne temelje, na katerih so gradili svoje nove sanje. Ta demokracija namreč ni nič boljša od starega komunizma. CIA pravi, da je bila večina Kirgizije leta 1876 priključena Rusiji, dokler se niso leta 1916 uprli carski Rusiji, upor pa so zadušili tako, da je umrla skoraj šestina prebivalcev. Od leta 1936 so bili sovjetska republika, do razpada zveze leta 1991. Zdržali so do leta 2005, ko so vrgli dotedanjega predsednika Askar Akaeva, ko ga je zamenjal današnji Kurmanbek Bakiyev. Opozicija mu je ves čas nagajala, dokler niso 2006 spremenili ustavo, s katero so prenesli nekaj predsedniških pooblastil na parlament in vlado. Vendar je njihov parlament že decembra 2006 glasoval, da se predsedniku vrne nekaj starih pooblastil, ki so mu jih vzeli mesec prej. Do konca septembra 2007, so obe prejšnji verziji ustave razglasili za nelegalni, namesto te pa so uveljavili Akaevo ustavo iz leta 2003, ki so jo hoteli precej popraviti, na propadlem referendumu. Nato je Bakaiyev razpustil parlament ter zahteval predčasne volitve, na katerih je na volitvah decembra 2007, prevzela oblast njegova, novo ustanovljena stranka Ak jol. Ponovno je zmagal na spornih volitvah julija 2009, potem je nekaj mesecev kasneje spremenil strukturo vlade, da bi si utrdil oblast. Skrb vzbuja privatizacija državne lastnine, pomanjkanje demokratičnih vrednot ter političnih svoboščin, endemična korupcija, odnosi med različmnimi narodi, pomanjkljiva energetika ter boj proti terorizmu so zagotovo okoliščine, v katerih ni težko organizirati takšnega kaosa. Ne zdi se mi toliko vprašanje, kdo se bo okoristil, temveč bolj, zakaj je bilo to potrebno, ker ne morejo zamenjati geografskega prostora.
User398415
10. 04. 2010 06.24
Kdo je sponzor tega dogajanja, ta trenutek niti ni tako pomemben. Je pa nekaj, da možakar s snajpersko puško ni nevem kako izurjen, ker se z dolgocevnim ostrostrelskim orožjem pač ne sprehaja po ulici. To orožje je namenjeno za popolnoma druge taktične namene. Se vidi, da je pod neko taktirko zbobnana raja, ki ima doma gvire. Pač je nekdo zmanipuliral razočarano množico. Čreda se tepe nekdo v zakolisju mane roke in se potihem smehlja, čredni nagon dela čudeže....
User489107
09. 04. 2010 23.46
Najšibkejši člen
User399903
09. 04. 2010 22.12
Kitajci? Hm, ne verjamem. Jaz dosti delam v Kazakhstanu, v Almaty, ki je zlo blizu Bishkeka in vam povem, da tam ni kitajskih restavracij, niti nisem videla enega Kitajca tam. Politika Kazahstana pac; Kitajci morajo celo na HIV test, ce hocejo h sosedom. Islam? Ne bi rekla, slisim dosti od tujcev, ki delajo na obeh straneh, da so Kazaki in Kirgizi dosti podobni. Kzakhstanci so izredno miroljubni, nikoli ne politizirajo, pac zivijo svoje in se ne ukvarjajo z drugimi. Sa pa je Kirgiz predsednik spodbujal nepotizem, to pa je tam znano. Cas bo pokazal. Cez dva tedna grem nazaj v Almaty, pa me zanima, kako je vzdusje tam. Po mojem bo kar zanimivo.
User446261
09. 04. 2010 20.35
ja, brez sponzorjev ne gre
User434341
09. 04. 2010 20.03
stari dobri KGB je izumil drzavne udare! Americani so bili tisti ,ki so potem to oponasali .
User434341
09. 04. 2010 18.04
Kitajska že nekaj časa kaže zanimanje za države Srednje Azije in njenih plinskih zalog ,saj ji pretirana odvisnost od Rusije tudi ni pogodu ,vsaj ne kot novi svetovni velesili. Po drugi strani so tu vedno prisotne ZDA v Afganistanu ,ni pa nujno da so tudi vpletene za tem uporom. Tretja možnost je ravno tako lahko Rusija iz bodisi kaksnih neznanih razlogov,če že? Se zadnja možnost pa je islamizem ,ki se ga vedno bolj nalezujejo tudi države Srednje Azije.
User451791
09. 04. 2010 17.58
To bi se moralo zgoditi tudi pri nas,pa odstavit nesposobno vlado in vso "elito" ki nas tako potiho potiskajo v revščino!!!