
Pismo z zavrnitvijo pobude, po kateri bi predsednik države ostal na položaju do leta 2006, sami pa bi dobili položaj premiera, so že predali predstavniku Organizacije ameriških držav na Haitiju Kanadčanu Davidu Leeju. Uporniške sile že nadzirajo večino otoka z 8 milijoni prebivalcev, v torek pa naj bi zavzeli še mesto Port de Paix. Uporniki zahtevajo odstop predsednika Jeana Bertranda Aristidea, ki ga obtožujejo korupcije in nesposobnosti.
Američani pa naj še ne bi vrgli puške v koruzo in nadaljujejo pogajanja s predstavniki upornikov. Državni sekretar Colin Powell jim je v ponedeljek podaljšal ultimat, naj si vzamejo 24 ura za razmislek o sprejemu pobude, vendar pa je odgovor še naprej nedvoumen. Powell se je v torek po telefonu pogovarjal s francoskim kolegom Dominiqueom de Villepinom, ki se namerava v Parizu srečati s predstavniki obeh sprtih strani in jih pozvati k dogovoru.
Aristide ostaja trmast in vztraja na oblasti ter poziva mednarodno skupnost, naj pošlje pomoč.
Aristide je v torek opozoril, da bo v primeru napada upornikov na prestolnico Port au Prince na tisoče žrtev, in pozval prebivalce, naj se pripravijo na obrambo. Upornike pa je pozval, naj prenehajo z nasiljem in sprejmejo delitev odgovornosti. V prestolnici naj bi vladni ministri že razmišljali o begu, Aristideov svetovalec Jean Claude Jean Baptiste pa naj bi jo že pobrisal na varno v Dominikansko republiko ali na Kubo.
Sosednja Dominikanska republika je na meji s Haitijem razmestila 3000 vojakov, ki so pripravljeni na morebitne begunce, precej Haitijcev pa se je ponovno odpravilo na morje proti ZDA, nekateri pa so pripluli tudi do Jamajke.

Kerry za razmere na Haitiju obtožuje Belo hišo
Demokratski predsedniški kandidat John Kerry je medtem v pogovoru za New York Times v torek obtožil Bushevo administracijo, da je kriva za razmere na Haitiju, saj ne podpira Aristidea in je zato ovirala pošiljanje pomoči najrevnejši državi ameriške celine ter s tem poslabšala humanitarni položaj in prispevala k nezadovoljstvu.

Če bi bil on predsednik, bi Kerry upornikom, med katerimi so pripadniki nekdanje vojaške hunte, zagrozil z mirovnimi silami in jim dal jasno vedeti, da na ta način ne morejo priti na oblast. Demokracija se mora na Haitiju že enkrat prijeti in prvi pogoj je ta, da demokratično izvoljeni predsednik mirno konča svoj mandat, je poudaril Kerry.