Samo nekaj dni po objavi, da je Nobelovo nagrado za mir dobil kitajski oporečnik Liu Šjaobo, je skupina 23 upokojenih politikov iz kitajske komunistične partije napisala odprto pismo, v katerem pozivajo k svobodi govora in trenutne razmere na Kitajskem označujejo za škandalozne.
Kot nekdaj aktivni politiki pišejo v odprtem pismu, je svoboda izražanja sicer zagotovljena z ustavo, vendar je v praksi prepovedana. Trenutni sistem cenzure v državi je škandalozen in sramoten, menijo. "S tem ko naročajo, o katerih osebah in dogodkih mediji lahko poročajo in o katerih ne, kršijo našo ustavo," so zapisali. Pri tem so imeli v mislih oddelek za propagando, ki ga imenujejo kar "nevidne črne roke". "Ne povedo sicer, kdo so, ne povedo svojih imen, kljub temu pa morajo biti njihovi ukazi izvedeni."
Med podpisniki odprtega pisma je veliko nekdaj eminentnih osebnosti, med drugim osebni tajnik revolucionarnega vodje Maa Zedonga in nekdanji urednik uradnega partijskega glasila. Odprto pismo so poslali kitajskemu parlamentu, v njem pa predlagajo vrsto sprememb: ukinitev cenzure, umik omejitev glede izdajanja knjig, zaščita novinarjev in podpora tistim, ki preiskujejo korupcijo, ipd. Ob tem se pritožujejo, da so ljudje iz Hongkonga v času, ko je bilo mesto pod britansko oblastjo, uživali več svobode, kot jo zdaj dovoljuje Kitajska.
V državi sicer nihče ne pričakuje, da bo pismo kar koli spremenilo. Cenzura poteka nemoteno še naprej, uporabniki Twitterja namreč poročajo, da so objave pisma in reference nanj po številnih spletnih forumih že izbrisane.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.