Upokojeni izraelski sodnik Jacob Turkel naj bi bil vodja neodvisne preiskave, ki bo pokazala, kaj se je usodne noči dogajalo na turški ladji Mavi Marmara, ki je prevažala humanitarno pomoč v Gazo. Umrlo je devet ljudi, številni pa so bili ranjeni. Izraelska vojska še naprej vztraja, da so "teroristi napadli komandose, ki so se le branili“.
Izraelci so sporočili tudi, da bodo sestavili posebno preiskovalno komisijo, člani pa bodo popolnoma neodvisni strokovnjaki. Razložili so, da gre za posameznike, ki niso povezani z izvršilno vejo izraelskih oblasti, tako da bo preiskava zadovoljila najvišje mednarodne standarde. Za ameriško spletno stran CNN so predstavniki izraelskih oblasti dejali, da bo preiskava transparentna, profesionalna, nepristranska in celovita. Delo komisije pa naj bi nadzorovali mednarodni opazovalci.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je opozoril, da njihova država ne odreka humanitarne pomoči prebivalcem Gaze. Njihova politika glede tega vprašanja je jasna, pravi in razloži, da morajo preprečiti vnos vojaške opreme na območje Gaze.
Posebni odposlanec ZN, ZDA, EU in Rusije na Bližnjem vzhodu Tony Blair je pozdravil Netanjahujeve besede. Upa, da bodo ZN tako lahko nadaljevale s projektom prenove Gaze.
Izrael je blokado Gaze uvedel junija 2006, ko so palestinski borci v akciji čez mejo območja ugrabili izraelskega vojaka. Še zaostrili pa so jo leto dni pozneje, junija 2007, ko je po večdnevnem divjanju nasilja nadzor nad območjem prevzelo gibanje Hamas. Na izraelske oblasti pa letijo številni očitki, da s svojim ravnanjem ne kaznuje Hamasa, temveč izvaja kolektivno kaznovanje celotnega prebivalstva Gaze.
Vodja Arabske lige pozval k odpravi zasedbe območja Gaze
Generalni sekretar Arabske lige Amr Musa pa je danes obiskal območje Gaze in ob tem pozval k odpravi izraelske zasedbe tega palestinskega območja. To je njegov prvi obisk v Gazi v vlogi vodje Arabske lige. "Blokado, s katero se soočamo tukaj, je treba odpraviti. Stališče Arabske lige je jasno," je dejal Musa po srečanju s palestinskimi predstavniki na prehodu Rafa na meji z Egiptom. "Ne le Arabci, ampak ves svet bi moral stati ob strani Palestincem spričo zasedbe Gaze in tega, kar se dogaja na zasedenih ozemljih, še posebej v vzhodnem Jeruzalemu," je dodal, pri tem pa je meril na širjenje judovskih naselbin na Zahodnem bregu.
Musa je v današnjem pogovoru z novinarji v Rafi ponovno pozval palestinski gibanji Hamas in Fatah, naj premostita razhajanja. "Sprava je osnovno in načelno vprašanje. Gre za vprašanje volje, ne le nekega podpisa. Gre za voljo, gre za politiko, gre za stališče, ki vodi do dogovora glede vseh vprašanj," je pojasnil. Pogajanja med Hamasom in Fatahom pod pokroviteljstvom Egipta so propadla oktobra 2009, ko Hamas ni privolil v sporazum s Fatahom.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.