Podjetju British Petroleum (BP) je končno uspelo namestiti pokrov na cev, ki so jo v sredo preščipnili s posebnimi škarjami. Na ta način skušajo preusmeriti nafto v tanker na površju, vendar pa naj bi do dokončne rešitve prišlo do avgusta, ko naj bi dokončali rešilne vrtine.
Ameriški predsednik Barack Obama je odpovedal svojo pot v Avstralijo in Indonezijo in bo obiskal prizadeto območje Mehiškega zaliva. Pojavljajo se tudi kritike, da se njegova administracija z ekološko in ekonomsko krizo ne sooča dovolj učinkovito.
“Postavitev zaščitnega pokrova je še eden izmed pozitivnih korakov v poskusih podjetja BP, da zaustavi širjenje naftnega madeža. Potrebovali bomo še nekaj časa, da potrdimo, da je bila metoda uspešna in da bo ta ukrep zmanjšal iztekanje nafte v okolje,” je dejal poveljnik ameriške obalne straže admiral Thad Allen. Poudaril je še, da je ta rešitev zgolj začasna, poleg tega pa je treba nadaljevati različne akcije tako na površju kot ob obali Mehiškega zaliva.
Generalni direktor BP Tony Hayward je v sredo za časopis Financial Times priznal, da BP ni bil pripravljen na odpravljanje posledic nesreče, s katero se neuspešno borijo že od 20. aprila, ko se je potopila naftna ploščad Deepwater Horizon.
BP je doslej za poskuse zamašitve luknje na dnu morja in stroške čiščenja izlite nafte porabil 990 milijonov dolarjev, kar bo krepko naraslo, ko bo treba plačati odškodnine ribičem, restavracijam, hotelom in drugim v onesnaženem območju.
Računi za BP
Administracija Obame je sporočila, da so upravi BP za pokrivanje stroškov čiščenja poslali račun v višini 69 milijonov dolarjev. Obama je v oddaji Lary King Live dejal, da je “zelo jezen nad celotno situacijo” v Mehiškem zalivu zaradi tega, ker “nekdo ni razmislil o posledicah svojih dejanj”. Poudaril je še, da odziv BP ni bil dovolj hiter. Omenil je še, da bi zelo močan hurikan lahko razbil oljne madeže, poleg tega bi lahko manjša tropska nevihta negativno vplivala na naftni madež, saj bi ga odplavilo v notranjost obale.
Obama je v sredo v Pittsburghu spet pozval kongres, naj potrdi energetsko zakonodajo in izliv nafte v Mehiškem zalivu omenil kot dokaz, da ni več časa za odlašanje. Obama je povedal, da se morajo ZDA znebiti odvisnosti od fosilnih goriv in z novo energetsko zakonodajo naftnim podjetjem odvzeti milijarde dolarjev davčnih olajšav, ki jih bodo porabili za raziskave in razvoj čiste energije.
V zadnjem tednu dni je podpora republikancem porasla za tri odstotke, podpora demokratom pa je padla za štiri odstotke. Podpora demokratom pada skupaj s podporo predsedniku ZDA Baracku Obami. Obamova podpora pada predvsem zaradi nemoči Bele hiše pri zaustavitvi iztekanja nafte v Mehiškem zalivu. Obamovo delo na položaju predsednika sedaj podpira le 46 odstotkov Američanov.
Okoljska katastrofa
Naftni madež je po obali Louisiane, Alabame in Mississippija v sredo skoraj dosegel že tudi severozahodno obalo Floride. Ameriška zvezna služba za ribe in divje živali je sporočila, da so doslej našteli 522 mrtvih ptic, 38 mrtvih delfinov in 222 mrtvih želv.
V morje se je doslej izteklo od 80 do 170 milijonov litrov nafte, dokončno pa se bo iztekanje ustavilo šele po uspešnem dokončanju rešilne vrtine, kar pa se ne bo zgodilo še do avgusta.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.